Przedstawiciel UG o kwestii metropolitalnej

Dr Jakub Szlachetko z Wydziału Prawa i Administracji UG weźmie udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędzie się w ramach 9. edycji kongresu Smart Metropolia.

Smart Metropolia to najważniejszy coroczny kongres poświęcony zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. Smart Metropolia 2021 odbywa się pod hasłem Inteligentny samorząd. Kongresowi będą towarzyszyć otwarte posiedzenia zespołów parlamentarnych zajmujących się zagadnieniami związanymi z samorządem terytorialnym oraz obszarami metropolitalnymi.

6 września, w ramach kongresu, odbędzie się również wyjazdowe posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas posiedzenia raport Ocena prawodawstwa dotyczącego współpracy metropolitalnej w Polsce na podstawie doświadczeń 4 lat istnienia Górnośląsko-Zagłębiowskiego Związku Metropolitalnego oraz 10 lat funkcjonowania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprezentuje dr Jakub Szlachetko z Wydziału Prawa i Administracji UG, prezes zarządu Instytutu Metropolitalnego.

- Kwestia reformy metropolitalnej jest żywa w dyskursie publicznym od lat i temat właśnie wrócił. Senat zainteresował się problematyką metropolitalną i poprosił mnie o dokonanie oceny ustawodawstwa metropolitalnego Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawienie stosownego raportu na posiedzeniu komisji. 6 września będę zatem prezentował raport metropolitalny, a następnie brał udział w dyskusji i przekonywał senatorów do potrzeby przeprowadzenia reformy – mówi dr Jakub Szlachetko.

Wydarzenie Smart Metropolia zbiega się z 10. rocznicą powołania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Kongres będzie zatem okazją do podsumowania dekady współpracy między samorządami na Pomorzu oraz do wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych polskich metropolii. To również doskonała okazja by z udziałem polityków, ekspertów i praktyków porozmawiać o przyszłości na rzecz inteligentnego rozwoju sieci metropolii, miast i miasteczek.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://smartmetropolia.pl/

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG