IV konferencja z cyklu Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu

Czwarta konferencja z cyklu Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu pt. Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! skierowana jest do archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań. Odbędzie się 11 września 2021 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Konferencja organizowana jest przez Fundację im.Stanisława Flisa Archiwa Pomorskie wspólnie z gdańskim oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, a partnerem jest Muzeum Gdańska. Konferencja dotyczyć będzie historii szkolnictwa na Pomorzu w oparciu o materiały zachowane w archiwach społecznych, prywatnych i szkolnych.

Skierowana jest do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne, a także do badaczy szkolnictwa i wychowania. To czwarta konferencja z cyklu Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu.

Pierwszą prelegentką będzie Anna Siekierska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych i Humanistycznych UG oraz pracownica Archiwum UG. Przedstawi historię szkolnictwa na Pomorzu w latach 1918-1989. Konferencję zakończy dr Monika Płuciennik, Dyrektorka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, która opowie o zasobie archiwum naszej uczelni.

Program:

Część I

10.00-10.15 Iwona Flis, Fundacja im. Stanisława Flisa Archiwa Pomorskie, dr Monika Płuciennik, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich: Słowo wstępne

10.15-10.40 Anna Siekierska, Uniwersytet GdańskiHistoria szkolnictwa na Pomorzu w latach 1918-1989

10.40-11.00 dr Jacek Rześniowiecki, V LO w Gdańsku: Szkoła od zawsze. V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku - Oliwie

11.00-11.20 Katarzyna Szczepańska, SP 45 w Gdańsku: Szkoła w czasach PRL-u. Z archiwum Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku

11.20-11.40 dr Jacek Górski, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku: Jak rodziła się "Solidarność" w jednej z gdańskich podstawówek

Część II

12.10-12.30 Adriana Kapała, Centrum Archiwistyki Społecznej: Cyfrowo i w terenie - działania edukacyjne w archiwach społecznych

12.30-12.50 Andrzej Ługin, Gdańsk Strefa Prestiżu: Świadectwa szkolne ze szkół gdańskich i pomorskich

12.50-13.10 Mariusz Momont, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne: Nauczyciele, uczniowie i szkoły II RP - materiały źródłowe do projektu Lista Szkolna

13.10-13.30 prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański: Politechnika Lwowska i Politechnika Gdańska - ciągłość tradycji

13.30-13.50 dr Monika Płuciennik, Uniwersytet Gdański: Co kryje archiwum szkoły wyższej? 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego.

Podsumowanie i dyskusja.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Konferencja będzie transmitowana na żywo na profilach facebookowych Organizatorów: https://www.facebook.com/archiwapomorskie lub https://www.facebook.com/SAPGdansk

Więcej: https://www.archiwapomorskie.pl/events/pojdz-dziecie-ja-cie-uczyc-kaze/

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy