Wizyta dr Nargiz Gurbanovej Ambasador Azerbejdżanu

Ambasador Azerbejdżanu dr Nargiz Gurbanova była gościem w Uniwersytecie Gdańskim. Wizyta ma związek z podpisaną w kwietniu br. umową o partnerskiej współpracy na polach badawczych, naukowych i edukacyjnych pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim
a Azerbejdżańskim Państwowym Uniwersytetem Ropy Naftowej i Przemysłu (Azərbaycan Dövlət Neftvə Sənaye Universitetində) (Azerbaijan State Oil and Industry University - ASOIU).

Podczas spotkania Pani Ambasador przedstawiła możliwości wsparcia współpracy z azerskimi uczelniami zarówno w zakresie działalności naukowej, programów profesorów wizytujących jak i wymiany studenckiej. Wsparcie dyplomatyczne w tym zakresie jest ważne, ponieważ, jak podkreślił podczas spotkania Rektor prof. dr hab.Piotr Stepnowski: Uniwersytet Gdański w ramach nawiązanej już współpracy z Azerbejdżańskim Państwowym Uniwersytetem Ropy Naftowej i Przemysłu przewiduje już w najbliższym czasie uruchomienie wymiany dydaktycznej i badawczej w szczególności w obszarach nauk chemicznych, biologicznych, biotechnologii i zarządzania.

Ważnym wątkiem spotkania było także omówienie koncepcji powołania w ramach naszej uczelni Centrum Studiów i Badań Środkowoazjatyckich przy udziale profesorów wizytujących z Azerbejdżanu.

- Ten region geograficzny jest obecnie postrzegany strategicznie zarówno przez polskie szkoły wyższe, jak pokazuje Raport „Studenci Zagraniczni w Polsce 2021” wydawany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, ale także przez Komisję Europejską przyznającą coraz większe środki wsparcia wymiany akademickiej na ten region w ramach programu Erasmus+KA107 wskazuje prof. Anna Jurkowska-Zeidler, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej.

Przypomnijmy, że dzięki nawiązanym kontaktom, realizowana jest już zarówno współpraca w naukowa jak i dydaktyczna w ramach Erasmus+ KA 107 w tym regionie z:

Kazachstanem:

1. Public University (WPiA, WE),
  2. K.Zhubanov Aktobe Regional State University (WNS),
  3. ABAI Kazakh National Pedagogical University (WNS),

Kirgistanem:

1. American University of Central Asia (WPiA),
  2. Kyrgyz Rusian Slavic University (WPiA)

Uzbekistanem:

1. Tashkent State University of Law (WPiA).

Spotkanie Ambasador Azerbejdżany z Rektorami UG
ZP