Laury za teatr Bogusławskiego

Prestiżową nagrodę w Konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII otrzymał dr Piotr Maksymowicz, wypromowany na UG w styczniu 2021.  - Nie dość, że znakomity badacz teatru Oświecenia, to jeszcze świetny instrumentalista-klawesynista. Dyplom doktora otrzymał podczas uroczystej inauguracji – informuje promotorka dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG z Wydziału Filologicznego UG.

Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym skupia historyków literatury, teatru, sztuki, filozofii oraz historyków dziejów politycznych, społecznych i historyków idei zainteresowanych szeroko pojętą problematyką Wieku Oświecenia, obejmującego w Polsce okres do około roku 1830. Członkowie Towarzystwa pochodzą z Polski oraz kilkunastu innych krajów. Zadaniem PTBnWO jest ułatwianie kontaktów pomiędzy badaczami XVIII wieku oraz inspirowanie i organizowanie wspólnych przedsięwzięć naukowych.

Kapituła Konkursu Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII dla autora najlepszej rozprawy doktorskiej dotyczącej szeroko ujmowanego osiemnastego wieku podjęła decyzję o przyznaniu w tym roku nagrody dr Piotrowi Maksymowiczowi za napisaną pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz, prof. UG pracę pt. Warszawski teatr operowy Wojciecha Bogusławskiego w latach 1778-1783.

Kapituła przyznała także wyróżnienie Pani Annie Malińskiej za pracę Pasyjne zbiory w polskich edycjach z XVII i XVIII wieku. Snopki mirry – zegary – koronki napisaną pod kierunkiem dr hab. Bożeny Mazurek.

Tradycyjnie wręczenie nagród odbywa się na Walnym Zebraniu Towarzystwa. Niestety epidemia spowodowała, że Zebranie zostanie zorganizowane, kiedy tylko będzie to możliwe.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy