Sukces naukowców z UG w konkursie Narodowego Centrum Nauki - OPUS 21 i PRELUDIUM 20

Ponad 26 milionów PLN otrzymają z Narodowego Centrum Nauki naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego, którzy zostali laureatami konkursów OPUS i PRELUDIUM. To znaczący sukces, ponieważ w porównaniu z rokiem ubiegłym znacząco zwiększyła się zarówno kwota finansowania projektów, jak i liczba laureatów tych dwóch programów.

W sumie na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu naukowcy  z całej Polski w konkursach NCN otrzymają finansowanie dla ponad 900 projektów. Tak wielu laureatów nie było w programach OPUS i PRELUDIUM od kilku lat.

OPUS to konkurs adresowany do wszystkich naukowców, bez względu na posiadany staż badawczy i stopień naukowy, w którym można ubiegać się o finansowanie projektu badawczego, w tym również zakładającego zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. Finansowanie otrzymało 18 projektów złożonych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, wśród których 2  będą realizowane w konsorcjach. Łączna kwota pozyskanego finansowania dla UG to 25 357 322,00 zł.

PRELUDIUM to konkurs skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową i nieposiadających stopnia doktora, w którym można się ubiegać o przyznanie środków pieniężnych na realizację projektu, którego zespół badawczy składa się z maksymalnie trzech osób - w tym kierownika projektu i opiekuna naukowego. Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymali finansowanie 8 projektów na łączną kwotę 1 134 820,00 zł. Pełna lista laureatów została załączona poniżej.

- W analogicznym konkursie rok wcześniej finansowanie otrzymało 13 projektów - teraz 26. Kwota natomiast zwiększyła się trzykrotnie. poprzednio było to ponad 7 milionów złotych, teraz jest to niemal 26 milionów złotych - powiedział rektor UG prof.dr hab. Piotr Stepnowski. -  Wśród laureatów jest aż 10 naukowców z wydziałów humanistycznych, społecznych i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie ich przybywać. Wszystkim serdecznie gratuluję!

Lista laureatów

Więcej informacji na stronie NCN