Badania Zakładu Szczepionek Rekombinowanych MWB UG i GUMed w konsorcjum dofinansowane przez Agencję Badań Medycznych

Konsorcjum naukowe w składzie: Zakład Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie i firma farmaceutyczna Adamed, uzyskało finansowanie z Agencji Badań Medycznych (ABM) w ramach programu „Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”.

Celem naukowym konsorcjum jest doprowadzenie do etapu badań klinicznych rekombinowanych potencjalnych szczepionek przeciwwirusowych opartych o mRNA i cząstki wirusopodobne. Obiektami badań będą preparaty szczepionkowe skierowane przeciwko zoonozom wirusowym, przede wszystkim powodowanym przez wirusa SARS-CoV-2, wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu i wirusa Zachodniego Nilu.

Całkowity budżet projektu to 88 mln PLN, dofinansowanie ABM 58,5 mln PLN, w tym dla UG 11,5 mln PLN.

Kierownikiem zespołu UG, który wszedł do konsorcjum jest prof. dr hab. Bogusław Szewczyk.

Zespół MWB UG i GUMed
oprac. ZP