Aby rozpalać w uczniach ogień. Polonistyczne Studia Podyplomowe startują na UG

Foto:  konferencja CEN i Wydziału Nauk Społecznych UG

Pierwsza edycja Polonistycznych Studiów Podyplomowych Nauczyciel języka polskiego, rozpoczyna działalność na Wydziale Filologicznym UG. Studiować tam będą nauczyciele języka polskiego głównie z Holandii i Wielkiej Brytanii.

Studia skierowane są do nauczycieli szkół za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej. Prowadzone będą na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, a Uniwersytet Gdański, który jest jedną z czterech uczelni polskich uczelni wybranych przez MEiN.

Jak informuje dr hab. Zofia Pomirska z Wydziału Filologicznego, kierownik studiów studia trwać będą trzy semestry, a podejmie dwadzieścia pięć osób, rekrutujących się z krajów europejskich, m. in. z Wielkiej Brytanii i z Holandii.

Autorką koncepcji studiów jest prof. dr hab. Aneta Lewińska z Wydziału Filologicznego. - W programie studiów znalazły się kluczowe zagadnienia pozwalające absolwentom osiągnąć kompetencje filologiczne oraz ogólnohumanistyczne w zakresie literaturoznawstwa, a także językoznawstwa – wyjaśnia prof. dr hab. Aneta Lewińska. - Szczególny nacisk położymy na specyfikę pracy polonisty we współczesnej szkole, w konfrontacji z przemianami współczesnego świata, jak i z nauczaniem języka polskiego na obczyźnie – dodaje.

Studia zainauguruje 17 grudnia wykład prof. dr hab. Anety Lewińskiej pt. Tak nauczać, aby rozpalać w uczniach ogień.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy