Perły nauki. Program wsparcia MEiN dla zdolnych absolwentów i studentów

Rozpoczął się nabór wniosków na nowy program resortu edukacji i nauki pt. Perły nauki. Ma on stanowić wsparcie dla wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego, albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Na swoje projekty będą mogli otrzymać od 200 do 240 tys. zł.

Program pt. Perły nauki ma być wsparciem dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym absolwentom studiów pierwszego stopnia lub studentom po trzecim albo czwartym roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego.

Do udziału w programie uprawnione są uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe, Centrum Łukasiewicz, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego i inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę.

Aplikujący kandydaci muszą przedstawić projekt, którego okres realizacji nie przekroczy 48 miesięcy i będzie posiadał opiekuna naukowego lub artystycznego kierownika projektu.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki Projekt nie może obejmować działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa i wykonywanych przed dniem zawarcia umowy w ramach programu.

Koszt realizacji nie może przekraczać 240 tys. zł - dla projektu z dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych oraz 200 tys. zł - dla projektu z dziedzin nauk humanistycznych, nauk społecznych, teologicznych albo z dziedziny sztuki. (W tym koszty zakupu aparatury naukowo-badawczej, infrastruktury informatycznej albo sprzętu nie przekraczające kwoty  50 tys. zł).

Nabór wniosków rozpoczął się z początkiem stycznia 2022 roku i potrwa do 18 lutego 2022 r.

Informacje w sprawie programu uzyskać można w Departamencie Programów Naukowych i Inwestycji, e-mail: perlynauki@mein.gov.pl.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG