Walcz z fake newsami i factoidami. Rusza konkurs fact-checkingowy „Detektor”

Z problemem fałszywych informacji i ich weryfikacji zderza się każdy.  Szczególną rolę w procesie dementowania fake newsów powinni pełnić współcześni dziennikarze, których zadaniem jest rzetelne informowanie społeczeństwa. W odpowiedzi na falę fałszywych przekazów w sieci rusza akademicki konkurs fact-checkingowy „Detektor” organizowany przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Konkurs „Detektor” kierowany jest do studentów dziennikarstwa, komunikacji społecznej i innych kierunków związanych z mediami. Jego celem jest wyłonienie talentów w dziedzinie fact-checkingu w Polsce. - Szukamy studentów z dużą dozą kreatywności, którzy jednocześnie pragną wyspecjalizować się w dziedzinie weryfikacji fałszywych informacji w sieci. Mamy nadzieje, że ich pomysły wniosą powiew świeżego powietrza do naszej branży - powiedział Adam Majchrzak, koordynator projektu.

Do 15 kwietnia można zgłaszać swoje prace, które będą oceniane pod względem oryginalności, merytoryczności oraz poprawności językowej. Każda z nich powinna polegać na wykryciu fake newsa w sieci i zweryfikowaniu go w dowolnej technice. –Dobra grafika, kreatywny tekst czy też podcast, forma pracy jest dowolna. Zależy nam, żeby trafić do szerszej widowni w inny sposób niż zwykły artykuł dementujący fałszywe doniesienia. Uczestników ogranicza tylko wyobraźnia!  - tłumaczy Adam Majchrzak.

W ramach przygotowania do finału autorzy najlepszych zgłoszeń wezmą udział w warsztatach, które poprowadzi jeden z fact-checkerów ze Stowarzyszenia Demagog – pierwszej polskiej organizacji fact-checkingowej. - W trakcie warsztatów uczestnicy poznają techniki weryfikacji obrazu, filmów, czy też wyszukiwania trudno dostępnych informacji w sieci. Dzięki temu zdobędą umiejętności przydatne w pracy fact-checkera - wyjaśnia Adam Majchrzak. Uzbrojeni w nową wiedzę uczestnicy zmierzą się w finale. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody stażowe, rzeczowe i pieniężne!

Organizatorem konkursu jest Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG. Regulamin i formularz konkursu są dostępne na facebookowym profilu:

Konkurs Detektor - plakat
oprac. MJ/ZP