Konkurs Literacki WPiA UG: nagroda dla studentki Ewy Weiszewskiej

„Bóg Zapomniany”, taki tytuł nosi zwycięskie opowiadanie Pani Ewy Weiszewskiej, studenki prawa. Historia o przemijaniu greckich bogów i ich prawa idealnie wpasowała się w temat 2. edycji Konkursu Literackiego WPiA dla Studentek i Studentów - „Posejdon i Temida”. Laureatka odebrała od Dziekana WPiA UG, dr. hab. Wojciecha Zalewskiego, prof. UG gratulacje, dyplom, bukiet kwiatów i zestaw wydziałowych pamiątek, a miesiąc wcześniej, w momencie wyłonienia zwycięzcy konkursu, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł.

Dodatkową nagrodę w postaci egzemplarza książki  „Zabić Drozda” Harper Lee wręczył członek Jury dr Marcin Michalak. Wybitna powieść laureatki Pulitzera i niedoszłej prawniczki wydaje się być idealną lekturą dla studentów WPiA z inklinacjami literackimi. - Studentki i studenci Wydziału Prawa i Administracji nie tylko czytają kodeksy, piszą pisma procesowe, czy przeprowadzają eksperymenty kryminalistyczne. Wielu z nich jest miłośnikami literatury pięknej, poezji, autorami wierszy, opowiadań czy powieści - mówi dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, prof. UG, Sekretarz Konkursu Literackiego, Prodziekan WPiA UG ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju.

Zorganizowanie konkursu literackiego na Wydziale Prawa i Administracji nie jest przypadkowe. Od lat Uniwersytet w Yale przygotowuje podobną inicjatywę w okresie przedświątecznym. Jednocześnie wielu światowej klasy pisarzy zaczęło swoją drogę właśnie na studiach prawniczych. - Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Jules Verne czy Franz Kafka – wymienia prof. Marcin Michał Wiszowaty.

Zwycięskie opowiadanie „Bóg Zapomniany” jest głęboko zanurzone w tematyce prawniczej. Retrospektywa na temat prawa i tego kto je wykonuje. Na przykładzie porywczego Posejdona autorka opisuje bardzo ciekawy koncept przemijających bóstw. Pozbawiony wszechmocy bóg morza dokonuje ewaluacji decyzji, które podjął podczas swoich rządów. Opowiadanie skłania do refleksji nad sprawiedliwością, sumieniem i związkiem prawa z religią.

Zwycięskie opowiadanie można znaleźć tutaj: https://prawo.ug.edu.pl/rozstrzygniecie_konkursu_literackiego2021

Gratulujemy Pani Ewie Weiszewskiej zwycięstwa w konkursie.

oprac. MJ/ZP