Uniwersytet Gdański nadal poprawia notowania - najnowsza edycja rankingu Webometrics

Na koniec stycznia i lipca każdego roku przypada termin publikacji kolejnych edycji rankingu Webometrics (Ranking Web of Universities). W pierwszej w tym roku odsłonie rankingu Uniwersytet Gdański został sklasyfikowany na 1038 miejscu na świecie (12 pozycji wyżej względem zestawienia ubiegłorocznego) i na 12 miejscu wśród uczelni w kraju (poprawa pozycji o 3 lokaty).

Webometrics jest to największy międzynarodowy ranking uczelni tworzony na podstawie wskaźników bibliometrycznych i webometrycznych. Celem rankingu jest promowanie i zwiększanie obecności oraz rozpoznawalności instytucji akademickich i badawczych w Internecie oraz popularyzacja otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych.

Ranking powstał w 2004 a operatorem danych i twórcą zestawienia jest Cybermetrics Lab,  grupa badawcza hiszpańskiej Najwyższej Rady Badań Naukowych z siedzibą w Madrycie. W ostatniej edycji zestawienia opublikowano wskaźniki webometryczne dla ponad 31 000 instytucji szkolnictwa wyższego i nauki z około 200 krajów całego świata, w tym dla 378 polskich uczelni.

Pełne wyniki na stronie: https://webometrics.info/en/world

Ranking Web
mgr Katarzyna Gregorowicz-Bielawska, pełnomocnik Rektora ds. rankingów