Brązowy medal i pożegnanie dr Marii Żukowskiej, Dyrektor Centrum Herdera UG

Brązowy medal Bene merito et merenti, w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego rektor wręczył odchodzącej na emeryturę dr Marii Żukowskiej, Dyrektor Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego.

Dr Maria Żukowska  przez wszystkie lata pracy zawodowej związana była z naszą uczelnią.

- W imieniu własnym, władz rektorskich, Senatu, zarządu Fundacji Herdera, współpracowników Centrum Herdera oraz całej społeczności akademickiej mam zaszczyt podziękować Pani za 45 lat pracy zawodowej, w tym za ponad trzy dekady na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego - powiedział rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski wręczając dr Marii Żukowskiej medal UG.  - Od początku swojej drogi zawodowej była Pani związana z Uniwersytetem Gdańskim, tu Pani studiowała, uzyskała tytuł doktorat na Wydziale Fizyki. Z naszą Alma Mater związała też Pani życie zawodowe najpierw jako pracownik naukowy, później jako kierownik Działu Kształcenia, a następnie przez wiele lat jako kierownik Centrum Herdera.

- Dziękuje moim niesamowitym pracownikom za te lata wspólnych działań. Dzięki wam codziennie rano miałam poczucie, że chce iść do pracy. Zawsze mówię studentom, że muszą znaleźć sobie takie miejsce, do którego będą chcieli wstawać, bo inaczej to nie ma sensu. Ja takie miejsce miałam przez wiele lat - powiedziała dr Maria Żukowska po usłyszeniu podziękowań od Rektora UG, od reprezentanta Konsul Generalnej Niemiec Cornelii Piper oraz od swoich własnych pracowników. Po wielu latach na stanowisku Kierownika Centrum Herdera dr Marię Żukowską zastąpi mgr Zbigniew Zembrzuski.

Oprócz pracy administracyjnej, przez wiele lat była też organizatorem Targów Akademia.

Jako Dyrektor Centrum Herdera dbała o upowszechnianie kultury i języka niemieckiego organizując, poza kursami językowymi, spotkania autorskie, wykłady.

dr Maria Żukowska

Fot. Marcel Jakubowski