„Doskonała nauka” - program MEiN. Środki na konferencje i monografie

Rozpoczął się  nabór wniosków w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. Doskonała nauka. W jego ramach na wsparcie konferencji naukowych (do 400 tys. zł) oraz monografii naukowych (do 80 tys. zł) mogą liczyć uczelnie wyższe, instytuty badawcze i instytucje prowadzące działalność naukową.  Nabór wniosków kończy się 18 marca 2022.

Przedmiotem programu MEiN jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Jak informuje MEiN program składa się z dwóch modułów: Wsparcie konferencji naukowych, prezentujących osiągnięcia naukowe. Oraz drugi: Wsparcie monografii naukowych,  w ramach którego będzie wspierane wydawanie monografii naukowych o wysokim poziomie naukowym w celu wprowadzenia wyników do obiegu krajowego lub międzynarodowego, oraz na udostępnieniu tych publikacji w Internecie, w trybie otwartego i bezpłatnego dostępu.

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu: którego okres realizacji nie przekroczy dwóch lat, nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa i którego koszty pośrednie nie przekraczają 10 proc. kosztów bezpośrednich realizacji projektu.

Program skierowany jest do uczelni, instytutów naukowych PAN,  Polskiej Akademii Nauk, instytutów badawczych, międzynarodowych instytutów naukowych, działających w Polsce, Centrum Łukasiewicza i instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Umiejętności, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, i innych podmiotów prowadzących działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły oraz inne jednostki organizacyjne działające na rzecz upowszechniania nauki.

Wysokość środków finansowych w ramach modułu przewidzianych w module:  Wsparcie konferencji naukowych, wynosi od 20 tys. do 400 tys. zł. A w module Wsparcie monografii naukowych wynosi od 15 tys. zł do 80 tys. zł. Nie mogą one przekraczać jednak 90 proc. kosztów realizacji całego projektu.

Nabór wniosków w ramach programu trwa do dnia 18 marca 2022 r.

Informacje w sprawie programu: Departament Programów Naukowych i Inwestycji, e-mail: sekretariat.dpi@mein.gov.pl, pytania.SONDA@mein.gov.pl, tel.: (22) 52 92 341, (22) 52 92 354, (22) 52 92 352, (22) 52 92 751.

Więcej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/doskonala-nauka

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG