Ratusz, renesans i moda. Promocja książki Wydawnictwa UG

Fot. Milena Szabat, Wydawnictwo UG

Fot. Milena Szabat, Wydawnictwo UG

Czy gdańszczanie lubili się stroić? Czym charakteryzowała się obecna w dawnym Gdańsku moda hiszpańska, włoska czy angielska? Jaką funkcję pełniły kryzy, fartuszki i pompony? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr Aleksandra Kajdańska, autorka książki pt. "Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII” wydanej przez Wydawnictwo UG.

Spotkanie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z dr Aleksandrą Kajdańską zorganizowało Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przy współpracy Wydawnictwa UG.

Publikację, która jest jednocześnie dysertacją naukową, poświęcono zmianom w ubiorach oraz w modzie w Gdańsku na przestrzeni wieków, obrazując znakomicie w tle dynamiczny rozwój ówczesnego grodu nad Motławą. Autorka zbadała obiekty znajdujące się w kolekcjach muzeów na całym świecie. Przyglądając się ubiorom, ikonografii, pamiętnikom, opisom z podróży czy zapisom inwentarzy, stworzyła niezwykle bogate i interesujące studium nie tylko mody w Gdańsku okresu XVI–XVIII wieku, ale też panujących wówczas zwyczajów, obyczajów i szeroko pojętej kultury.

Podczas spotkania autorka opowiedziała o życiu gdańszczan w okresie Złotego Wieku – czasie rozkwitu gospodarczego i intensywnego rozwoju międzynarodowych kontaktów handlowych, które miały wpływ na kształtowanie się ówczesnej mody.

Wydarzenie uświetnił koncert zespołów muzyki dawnej Amicorum i Sorelle pod kierunkiem artystycznym Magdaleny Warżawy  z Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Zespołom towarzyszyła na violi da gamba wybitna instrumentalistka Adela Czaplewska, absolwentka m.in. Pracowni Muzyki Dawnej Pałacu Młodzieży. W programie koncertu znalazły się XVI-wieczne utwory europejskie i gdańskie. Spotkanie w renesansowej atmosferze uświetniły dekoracje mieszczek gdańskich z Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz wizyta członków Stowarzyszenia Gdańskich Patrycjuszy w stylowych strojach. Spotkanie poprowadziła Ewa Karolina Cichocka z UG.

Aleksandra Kajdańska – doktor historii sztuki, teatrolożka, historyczka tańca i ubioru. Autorka wielu artykułów dotyczących historii tańca w Gdańsku i kultury Dalekiego Wschodu. Zajmuje się także historią gdańskiej kuchni. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Ubiory w nowożytnym Gdańsku (od połowy XVI do końca XVIII wieku)” przygotowaną pod kierunkiem dr hab. Anny Sieradzkiej, prof. UW na Uniwersytecie Warszawskim. Praca została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w 2020 roku.

Fotoreportaż Mileny Szabat na stronie Wydawnictwa UG

 

Fotografie: Milena Szabat, Wydawnictwo UG
Ewa K. Cichocka/Zespół Prasowy UG