Poznaj kulturę ukraińską i wspomóż uchodźców. Pokaz DKF “Miłość Blondynki”

Sztangista - plakat

DKF UG Miłość Blondynki i Festiwal ”ŻUBROFFKA” zapraszają na pokaz ukraińskich filmów krótkometrażowych, który odbędzie się 15 marca o 18:00 na Wydziale Filologicznym. Biletem na seans jest dokument potwierdzający wsparcie zbiórki na stypendia i wsparcie finansowe dla osób z Ukrainy w Uniwersytecie Gdańskim.

Od wybuchu wojny na Ukrainie minęły już ponad dwa tygodnie. Przez te dni miliony osób zjednoczyły się, aby zaoferować doraźną pomoc wszystkim, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Warto jednak powoli przygotowywać się na wsparcie długofalowe. Uniwersytet Gdański utworzył zbiórkę, z której ufundowane zostaną stypendia dla ukraińskich studentów jak i naukowców. W ciągu pierwszych dwóch tygodni zebraliśmy ponad 50 tysięcy złotych!

W ramach promocji naszej akcji DKF UG Miłość Blondynki we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych “ŻUBROFFKA” przygotowali pokaz czterech filmów ukraińskich twórców. Biletem na seans jest dowód dowolnej wpłaty na zbiórkę Uniwersytetu Gdańskiego. Zatem jeśli chcesz lepiej poznać kulturę naszych sąsiadów i jednocześnie pomóc ofiarom toczącej się wojny to wydarzenie „Pomagamy Ukrainie!” jest w sam raz dla ciebie.

W trakcie pokazu widzowie zobaczą cztery filmy - ”Deep Love /Kohannia” (2019), który dostał ukraiński odpowiednik Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany; „Sztangista” (2018) reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, laureat dwóch nagród na Gdańsk DocFilm Festival; Snails (2014), reż. Maryna Vroda, opowieść o dwóch przyjaciołach z dzieciństwa, którzy spotykają się po latach; ”Ja i moja gruba dupa” (2020) reż. Yelyzaveta Pysmak, krótka animacja o anoreksji. Filmy będą wyświetlane w wersji oryginalnej, z polskimi i angielskimi napisami.

- Aktualnie w naszej społeczności mamy ponad setkę studentów i pracowników ukraińskich. Są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, kolegami z pracy i z uczelni. DKF UG Miłość Blondynki we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych "ŻUBROFFKA" chce aktywnie uczestniczyć w działaniach wspierających Ukrainę, dlatego zapraszamy na pokaz ukraińskich krótkometrażówek prezentowanych podczas minionych edycji ŻUBROFFKI - zachęcają organizatorzy pokazu.

Pokaz odbędzie się 15 marca (wtorek) 2022 o  godz. 18:00 w Auli 1.43 Wydziału Filologicznego UG.

Partnerami wydarzenia jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "ŻUBROFFKA", Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Radio Mors i Czasopismo internetowe CDN.

oprac. Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG