Nowa wystawa na WPiA - „Czesław Miłosz. Poeta i prawnik”

Fragment Wystawy „Czesław Miłosz. Poeta i prawnik”

Z okazji 110. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, w Bibliotece Wydziału Prawa i Administracji otwarto wystawę poświęconą jego osobie. Dlaczego akurat na WPiA? Polski noblista ukończył bowiem prawo w Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

- Dotychczas nie umiem sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zmarnowałem tyle lat na studiowanie prawa (...) Szli na prawo ci, co nie wiedzieli dobrze, co ze sobą robić - powiedział Czesław Miłosz w rozmowie z Tomasem Venclovą.

Czy studia prawnicze naprawdę były czasem straconym dla pisarza?

Dr Tomasz Snarski, z Katedry Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii uważa, że nie: -  Miłosz uczęszczał na wykłady z prawa karnego wybitnego polskiego karnisty i kryminologa Bronisława Wróblewskiego. O tych zajęciach Miłosz mówi tak „Prawo karne wykładał Wróblewski, prawdziwy szkolarz, (...) to były zajęcia bardzo ciekawe”.  Rodzi się zatem pytanie, jak odnieść się do relacji Miłosza do wykształcenia prawniczego? Czy rzeczywiście były czasem straconym, skoro wykłady, choćby z Wróblewskim były tak bardzo ciekawe? A może Miłosz byłby kimś zupełnie innym, gdyby prawa nie skończył - stawia tezę dr Tomasz Snarski.

Fragment Wystawy „Czesław Miłosz. Poeta i prawnik”

W nawiązaniu do tej dwoistości pasji Czesława Miłosza na Wydziale Prawa i Administracji powstała wystawa „Czesław Miłosz. Poeta i prawnik”, na której zobaczyć można dokumenty jak i zdjęcia związane z prawniczym wykształceniem pisarza. Wśród eksponatów znalazły się m.in. odbitki fotografii z kolekcji Romualda Mieczkowskiego, prezentowane wcześniej m.in. na wystawie „Powroty Czesława Miłosza na Litwę” podczas festiwalu „Wilno w Gdańsku", a także zdjęcie dyplomu ukończenia studiów prawniczych Czesława Miłosza. Jako dodatkową atrakcję na ścianie wywieszono wiersze poety, które zwiedzający mogą zerwać i zabrać ze sobą.

Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 w Bibliotece Prawnej UG na WPiA.

Ekspozycja powstała we współpracy z kwartalnikiem „Znad Willi” oraz festiwalem „Wilno w Gdańsku”. Jej pomysłodawcą jest pracownik naukowy WPiA UG dr Tomasz Snarski – prawnik, poeta i autor wykładu pt. „Miłosz: Prawnik-Poeta-Noblista”.

Wystawa WPiA
oprac. i fot. MJ/ZP