Chmurka czekoladowa i sernik dyniowy. W środę kiermasz wypieków na MWB

Plakat Wydarzenia "Pomoc jest Słodka"

Czas na kolejny kiermasz wypieków! 23 marca na I piętrze Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii będzie można kupić słodkości. - Mam takie wrażenie, że codziennie każdy myśli o Ukrainie i zastanawia się jak pomóc. Kiermasz na wydziale sprawi, że każdy będzie mógł pomóc i jednocześnie zjeść coś dobrego do kawy - mówi mgr Weronika Babińska, organizatorka akcji.  Dochód z kiermaszu wesprze zbiórkę na rzecz Ukrainy.

Pierwszy kiermasz wypieków, z którego dochód przeznaczono na wsparcie Ukrainy odbył się 12 marca na Wydziale Nauk Społecznych. Inicjatywa zbiórki „Studenci dla Ukrainy - Pomagamy” okazała się sukcesem. W sześć godzin zebrano ponad 4200 zł. Ciasta na wydarzenie przygotowali sami organizatorzy, jak i ochotnicy z zewnątrz.

Od jutra natomiast, w każdą środę, na MWB będzie można kupić kawałek ciasta. Dochody z kiermaszu „Pomoc jest słodka" organizatorzy przekażą na zbiórkę „Studenci dla Ukrainy - Pomagamy”.

- Kiedy zaczął się konflikt w Ukrainie, zaczęłam się zastanawiać, co mogłabym zrobić, żeby dołożyć cegiełkę od siebie - mówi mgr Weronika Babińska, organizatorka kiermaszu, pracownica Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin. -  Jestem biotechnologiem, ale ciężko to "sprzedać", żeby pomóc Ukrainie, więc padło na wypieki. Na początku nie byłam pewna czy to dobry pomysł, ale gdy zobaczyłam kiermasz na WNS to pomyślałam, że jeśli oni mogą to ja też.

Tym razem kiermasz jest, w większej mierze, inicjatywą pracowników UG niż studentów. - Szybko w moim zespole pojawiły się głosy, że ktoś mógłby upiec jedno ciasto, ktoś inny drugie i tak to się rozkręciło. Zatem będzie można zobaczyć, jak biotechnolodzy pieką. Mamy nadzieję, że choć jesteśmy małym wydziałem, to możemy dużo zdziałać. - powiedziała mgr Weronika Babińska.

Kiermasz będzie rozstawiony co środę między 9:00 a 16:00 (pierwsza edycja już 23 marca!). Studenci i pracownicy sami zdecydują jaką kwotą chcą wesprzeć Ukrainę, ponieważ ciasta nie będą wycenione. - Na pewno przygotuję tartę czekoladową, (kocham czekoladowe ciasta), chmurkę czekoladową ze śmietanką i owocami oraz sernik dyniowy - zachęca mgr Weronika Babińska.

Kiermasz na MWB to kolejna inicjatywa wspierająca Ukrainę na UG. Dotychczas na naszej uczelni zorganizowano m.in. zbiórki, kursy językowe, wykłady o Ukrainie oraz pokazy filmów ukraińskich. Te działania prawie zawsze są skutkiem współpracy. Dary z akcji "Studenci dla Ukrainy” są przechowywane na WNS jak i na Wydziale Filologicznym. Kiermasz, który odbędzie się na MWB, wesprze zbiórkę zorganizowaną na WNS.

Uniwersytet Gdański zawiązał też współpracę z Nadbałtyckim Centrum Kultury, aby organizować różne wydarzenia kulturalne dla ukraińskich dzieci.

Plakat Wydarzenia "Pomoc jest Słodka"
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG