Wszystko o filmach dokumentalnych. Visible Evidence w tym roku na UG

Plakat Wydarzenia

Po raz pierwszy prestiżowa konferencja naukowa, dotycząca filmów dokumentalnych, "Visible Evidence" odbędzie się w Polsce, a konkretnie w Uniwersytecie Gdańskim. Głównym tematem wydarzenia są filmy dokumentalne i rejestrowanie rzeczywistości. Zapraszamy od 10 do 14 sierpnia na “Visible Evidence” w UG.

Konferencja “Visible Evidence” jest najważniejszą konferencją naukową dotyczącą filmów dokumentalnych.

- Narodziła się w roku 1993 w Stanach Zjednoczonych. Jej pomysłodawcą i ojcem chrzestnym jest Michael Renov, ceniony badacz kina dokumentalnego. Mówiąc najogólniej, Visible Evidence wyrosła z refleksji nad kinem dokumentalnym, a w tej chwili obejmuje refleksję nad całym obszarem non-fiction w mediach audiowizualnych. Jest najbardziej prestiżową konferencją tego typu w wymiarze światowym, z dużym gronem stałych uczestników - opowiada prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, dyrektor XXVIII edycji konferencji.

Głównym założeniem Visible Evidence było stworzenie miejsca na interdyscyplinarne badania nad filmem dokumentalnym. Pierwsi organizatorzy konferencji chcieli także pogłębić dyskusję na temat rejestrowania rzeczywistości, dołączyć do niej aspekt filozoficzny i egzystencjalny. 

 - Tym, co ją wyróżnia, jest nacisk na łączenie teorii z praktyką. W konferencjach Visible Evidence uczestniczą nie tylko akademicy z referatami, lecz również filmowcy, którzy  pokazują swoje filmy i opowiadają o okolicznościach ich realizacji. Konferencja od wielu lat „podróżuje” po świecie, jej kolejne edycje odbywały się, między innymi, w Canberze, Sztokholmie, New Delhi, Toronto, Buenos Aires czy Los Angeles. Teraz po raz pierwszy trafia do naszej części świata, co jest efektem kilkuletnich zabiegów z naszej strony - powiedział prof. Mirosław Przylipiak.

W tym roku konferencja “Visible Evidence” odbędzie się po raz pierwszy w Uniwersytecie Gdańskim. Między dziesiątym a czternastym sierpnia zapraszamy na dni pełne referatów, dyskusji, spotkań i pokazów filmowych. 

- Przede wszystkim chcemy, aby konferencja dobrze wypadła, była dobrze zorganizowana, pozostawiła po sobie dobre wspomnienia. Liczymy na wysoki poziom naukowy konferencji, zamierzamy opublikować wybrane referaty w tomie pokonferencyjnym. Na tę chwilę liczba zgłoszeń z całego świata przekroczyła nasze oczekiwania, zwłaszcza w tak trudnym czasie (COVID, wojna) - tłumaczy prof. Mirosław Przylipiak.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są obrazy historii. Gdańsk nie jest zatem przypadkowym wyborem, jako miasto, w którym powstał NSZZ "Solidarność". Powołanie największego w Polsce związku zawodowego było tematem wielu filmów dokumentalnych m.in. “Robotnicy ‘80” (1980). Fragmenty tamtejszej rzeczywistości pojawiły się także w filmie “Człowiek z Żelaza” (1981) Andrzeja Wajdy.- Uczestnicy konferencji będą mówić o tym, jaką rolę spełniają obrazy niefikcjonalne w tworzeniu historii. Chcemy zatem, aby mocno wybrzmiała historia miejsca, w którym się konferencja odbywa - opowiada prof. Mirosław Przylipiak.

Więcej informacji na stronie konferencji.

Zespół organizacyjny konferencji: 

dyrektorzy konferencji: dr Agnieszka Piotrowska, prof. badawczy

prof. Mirosław Przylipiak;

koordynatorzy: dr Agnieszka Kiejziewicz, Piotr Wajda;

współpraca: Weronika Wolska; wolontariusze – studenci kierunków filmoznawczych

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG