Ukazał się 55. numer czasopisma „Sztuka i Filozofia” dedykowanego Profesorowi Bohdanowi Dziemidokowi z okazji 60-lecia jego działalności naukowo-dydaktycznej. Profesor Bohdan Dziemidok, filozof, etyk, aksjolog i teoretyk sztuki, przez wiele lat związany z Uniwersytetem Gdańskim, jest twórcą kierunku filozofia na UG.
Redaktorami 55. numeru czasopisma „Sztuka i Filozofia” wydawanego przez Uniwersytet Warszawski są gościnnie profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego, Anna Chęćka i Piotr J. Przybysz, którzy zaprosili do współpracy estetyków z Polski i z kilku ośrodków na świecie. Autorami tekstów dedykowanych Profesorowi Dziemidokowi są jego uczniowie i dawni współpracownicy z naszej uczelni (Monika Bokiniec, Robert Rogoziecki, Anna Chęćka, Piotr J. Przybysz) a także doktorantki z gdańskiego Instytutu Filozofii (Maja Bieńkowska, Iwona Szydłowska). Swoje artykuły dedykowali Profesorowi m.in. badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Spośród gości ze świata wymienić trzeba przyjaciela Profesora Dziemidoka, profesora Ken-ichi Sasakiego z Tokio. Autorzy podejmują w swoich tekstach dialog z zagadnieniami bliskimi zainteresowaniom Jubilata, takimi jak kwestie wartościowania sztuki, przeżycia estetycznego, komizmu, sztuki masowej czy katharsis.
„Sztuka i Filozofia” / Art and Philosophy jest recenzowanym półrocznikiem, pismo istnieje od roku 1989, aktualnie ukazuje się dzięki współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z wydawnictwem Semper. Pismo nawiązując do tradycji polskiej estetyki i dokonań Władysława Tatarkiewicza, jest otwarte na różne style filozofowania o sztuce, estetyce i kulturze. Od początku swojego istnienia „Sztuka i Filozofia” stara się realizować misję zdawania sprawy z tego, co dzieje się w środowisku estetyki filozoficznej oraz publikowania prac naukowych i esejów łączących w sobie zainteresowania sztuką, krytyką sztuki, estetyką oraz ogólnie filozofią.
Bohdan Dziemidok urodził się w 1933 roku w Słominie, w województwie nowogródzkim. W latach 1951-1956 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Leningradzie (Sankt Petersburgu). Od września 1956 roku był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się w 1963 roku, a stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1977 roku. Od 1983 roku był związany z Uniwersytetem Gdańskim. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Etyki i Estetyki, dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii, zaś w latach 1996-99 dziekana Wydziału Nauk Społecznych. Ukoronowaniem jego działalności administracyjnej było powołanie na Uniwersytecie Gdańskim w roku 1996 samodzielnego kierunku studiów filozoficznych, bez którego żaden uniwersytet nie może w pełni szczycić́ się̨ tym mianem. Był niezwykle lubianym wykładowcą, zachęcał do krytycznego myślenia i uczył filozoficznego namysłu także studentów innych kierunków, prowadząc wykłady z etyki na Wydziale Prawa czy estetyki w gdańskiej Akademii Muzycznej. Za pracę naukową profesor Bohdan Dziemidok otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych. Profesor Dziemidok współpracował z wybitnymi przedstawicielami świata estetyki i filozofii sztuki, stając się̨ w Polsce jednym z najbardziej kompetentnych znawców estetyki obszaru anglosaskiego. Jako wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, UMCS w Lublinie oraz SWPS w Warszawie, wychował wielu badaczy, którzy dzisiaj prowadzą aktywną działalność naukową. Jako visiting profesor wykładał m.in. na uniwersytetach w Oksfordzie, Chicago, Tokio, Berlinie i w Moskwie. Jest autorem ponad 140 rozpraw, w tym: O komizmie (1967) – wydana także w języku angielskim i rosyjskim, (wydanie drugie, w języku polskim, zmienione ukazało się w 2011), Teoria przeżyć i wartości estetycznych w polskiej estetyce dwudziestolecia międzywojennego (1980), Sztuka, wartości, emocje (1992) oraz Główne kontrowersje estetyki współczesnej (2012).