Naukowczynie z UG wyróżnione przez Miasto Gdańsk

medale

Prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk oraz dr Anna Strzałkowska, dwie naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego znalazły się wśród tegorocznych laureatów medali św. Wojciecha i medali Księcia Mściwoja II. To odznaczenia nadawane przez Radę Miasta Gdańska za wybitne zasługi na rzecz miasta, wyróżniającą się pracę bądź zainteresowania oraz działania w zakresie kultury, nauki, służby zdrowia lub gospodarki.

Medale św. Wojciecha (S. Adalbertusa) i Księcia Mściwoja II (Mestwina II) Rada Miasta Gdańska ustanowiła w 1996 roku.

Odznaczenia nadawane są wybitnym osobom lub organizacjom za wybitne zasługi na rzecz miasta Gdańsk. Tego roku otrzymało je łącznie siedem osób – w tym dwoje pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Wykonane w srebrze medale trafiają w ręce tych, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju, jak i na świecie.

Tegoroczni laureaci gdańskich medali

Wyróżnienia dla pracowników UG

Medal św. Wojciecha przyznany został prof. dr hab. Krystynie Bieńkowskiej-Szewczyk za wpływ na rozwój nauki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, a także rozwój służby zdrowia, szkolnictwa wyższego i gospodarki, za wpływ na współpracę i integrację środowiska akademickiego oraz zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19.

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk kieruje Zakładem Biologii Molekularnej Wirusów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Pracę magisterską zrealizowała w zakresie biochemii (1976) na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UG. Zajmowała się biologią molekularną bakteriofagów i tej tematyki dotyczył jej doktorat na Wydziale Biologii UG (1982). Stopień dr. hab. uzyskała w 2002 r., a tytuł prof. w 2009.

Wraz z mężem stworzyła nowoczesne laboratorium wirusologii molekularnej na UG, w którym badane są liczne wirusy (alfa-herpeswirusy, zapalenia wątroby typu C, grypy, patogeny zwierzęce, bakulowirus owadzi), retrowirusy i adenowirusy do ekspresji obcych genów i konstrukcji wektorów wirusowych. Współpracuje z ośrodkami w Holandii, Niemczech i Szkocji.

Uzyskała pierwszy grant na UG finansowany przez KE (1998), a w latach 2001-2013 kierowała grupą partnerską w czterech międzynarodowych projektach finansowanych z prestiżowych PR UE, m.in. w konsorcjum HEPACIVAC pracującym nad szczepionką przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Kierowała wieloma projektami krajowymi finansowanymi przez KBN oraz NCN.

Była gospodarzem światowego zjazdu wirusologicznego w Polsce w 2011 r. 36th International Herpesvirus Workshop, została wybrana na gospodarza największego zjazdu wirusologicznego w Europie European Congress of Virology (Gdańsk, 2023). Z jej inicjatywy powstało w Gdańsku Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi w oparciu o program FNP Międzynarodowe Agendy Badawcze. Jest współzałożycielką European Virus Bioinformatics Center. Jest autorką lub współautorką 55 publikacji. Pełniła funkcje eksperta dla NCN oraz dla KE w konkursach dotyczących wirusologii i szczepionek (Covid-19, 2020 i 2021). Prowadzi wykłady i seminaria z wirusologii molekularnej dla studentów UG. Jest promotorką 12 doktoratów i członkinią Komitetu Biotechnologii PAN.

Medal Księcia Mściwoja II przyznano dr Annie Strzałkowskiej. Otrzymała go za budowanie świadomości i upowszechnianie wiedzy w zakresie budowania polityk miejskich, szczególnie w zakresie działań na rzecz praw człowieka i równego traktowania.

Dr Anna Strzałkowska jest magistrem psychologii i socjologii, doktorem nauk o kulturze fizycznej. W latach 2000-2012 wykładowczyni AWFiS w Gdańsku, była też zawodniczką kadry narodowej w piłce ręcznej. Od 2009 adiuntka w Instytucie Socjologii oraz Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2010 w Wyższej Szkole Bankowej współtworzy Studia Podyplomowe z Coachingu, posiada certyfikację ICC i wieloletnie doświadczenie w coachingu menedżerskim. Wykładowczyni akademicka, badaczka społeczna, ekspertka w zakresie równego traktowania, partycypacji społecznej i budowania polityk miejskich. Działaczka na rzecz praw człowieka. Była doradczynią prezydenta Pawła Adamowicza. Facylitowała i koordynowała procesy społeczne, w wyniku których powstał Model Integracji Imigrantów oraz Gdański Model na rzecz Równego Traktowania - pierwsze samorządowe polityki antydyskryminacyjne w Polsce. Współtworzy Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado.

Dotychczas nagrodzeni medalem św. Wojciecha i medalem Księcia Mściwoja II

Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się w Dworze Artusa w czwartek, 2 czerwca, o godz. 18.00.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG