Drugiego czerwca Oceanograf przyjął wielu znamienitych gości. Najpierw na pokładzie odbyła się konferencja prasowa, gdzie o rejsie jak i o samym SEA-EU opowiedzieli reprezentanci Uniwersytetu w Kilonii oraz prof. Fidel Echevarria, koordynator sojuszu. Następnie członków Rady Zarządzającej SEA-EU po Oceanografie oprowadzili dr Aleksandra Brodecka-Goluch, kierownik naukowy rejsu oraz Andrzej Wawrzyniak, kapitan statku.
Władze Uniwersytetu Gdańskiego przyjechały do Kilonii, aby odwiedzić ekipę badawczą rejsu oraz wziąć udział w obradach Rady Zarządzającej SEA-EU. Na spotkanie nadrzędnego organu sojuszu przybyli reprezentanci wszystkich dziewięciu uczelni.
Obrady czerwcowej Rady Zarządzającej SEA-EU otworzył Rektor Uniwersytetu w Kadyksie prof. Francisco Piniella. Jednym z celów spotkania było powitanie do sojuszu trzech nowych uczelni: Uniwersytetu z Neapolu, Uniwersytetu z Algavre oraz norweskiego Uniwersytetu NORD. Uczestniczący rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie oraz przyszłości sojuszu, czyli SEA 2.0. Następne takie spotkanie odbędzie się w Breście 21 września.
Reprezentanci SEA-EU przyjechali potem na R/V Oceanograf, gdzie odbyła się konferencja prasowa.
- To dla nas sama przyjemność przeprowadzać rejs tak dużym, nowoczesnym statkiem od Gdyni do Kadyksu - mówił niemieckim mediom prof. Fidel Echevarria. - Ta wyprawa łączy wszystkie uczelnie SEA-EU leżące na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i Oceanu Atlantyckiego, ale jednocześnie łączy także dyscypliny. Razem zwiększamy nasz naukowy potencjał i to jest właśnie cel naszego przedsięwzięcia.
Na konferencji prasowej pojawiły się m.in. stacje telewizyjne SAT. 1 i RTL Nord oraz lokalna prasa Kieler Nachtrichten.
Na statek przyjechali reprezentanci z całego sojuszu SEA-EU. - Niedługo nasz dzielny katamaran wypłynie poza Morze Bałtyckie. Będzie to dla niego swego rodzaju chrzest bojowy. Miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnia tego typu wyprawa - wzniósł toast Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Członkom sojuszu jednostkę badawczą pokazali dr Aleksandra Brodecka-Goluch oraz Andrzej Wawrzyniak.
Całe wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów. - Do idei sojuszu SEA-UE dodaliśmy informacje o rejsie oraz o temacie badań, które leżą w interesie społeczeństwa, czyli jakość powietrza i gazy cieplarniane - mówi Eva Sittig, Rzecznik Prasowa Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii. - To rzeczywiście przyciągnęło media, chociaż jedna gazeta przygotowuje materiał o czymś całkowicie innym. Jestem bardzo zadowolona zainteresowaniem, jakie wzbudziło dzisiejsze wydarzenie.
Materiały o naszym statku w niemieckich mediach:
1) NDR SH Magazine:
2) RTL Nord: od 22:26min
3) SAT1: od 10:30 min
https://www.sat1regional.de/sendungen-hamburg/