Polsko-niemieckie sympozjum pt. "Doświadczenia i Perspektywy Powrotów Dóbr Kultury" w Dworze Artusa w Gdańsku poprzedziło liturgiczne powitanie w gdańskiej Bazylice Mariackiej XV-wiecznego Ołtarza Świętej Trójcy, wywiezionego z Gdańska w 1945 roku, który powrócił z kościoła św. Jana w Berlinie.

Organizatorami jednodniowego sympozjum, które odbyło się 10 czerwca 2022 r. byli Uniwersytet Gdański - Centrum Herdera, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Muzeum Gdańska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS Polska.

Gości i referentów powitali współorganizatorzy sympozjum: Dyrektor Muzeum Gdańska prof. Waldemar Ossowski, Konsul generalna Niemiec Cornelia Pieper, Prorektor ds. Kształcenia i Studentów dr hab. Arnold Kłonczyński, prof.UG, a także Przewodnicząca Komisji Kultury Bundestagu Katrin Budde.

Sympozjum zgromadziło wybitnych znawców tematyki, którzy przedstawili referaty w trzech panelach dyskusyjnych. Wystąpili m.in.: dr Martin Evang (Nadradca Kościoła ewangelickiego w Niemczech), ks. prałat Ireneusz Bradtke (Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Gdańsku), ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz (Biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce), prof. Dieter Bingen (Dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt), dr Uwe Hartmann (Niemieckie Centrum Zaginionych Dóbr Kultury w Berlinie i Magdeburgu), Tobias Schmiegel (Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie), dr Meike Hoffmann (Instytut Historii Sztuki na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie), prof. dr hab. Kamil Zeidler (Uniwersytet Gdański), prof. Jörg Linnowitzki (Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece), Wilhelm von Boddien (Stowarzyszenie Wspierania Berlińskiego Zamku) oraz prof. dr hab. Juliusz Chrościcki (Uniwersytet Warszawski) z Mirosławem Zeidlerem (Polski Komitet ICOMOS).

Powrót z Niemiec po 78 latach. Gotycki ołtarz Pietas Domini jest już w Gdańsku na gdansk.pl

dr Anna Kowalewska-Mróz/Centrum Herdera