Wyróżnienie PAN dla dr. Pawła Bilińskiego

pan logo

Dr Paweł Biliński z Instytutu Badań nad Kulturą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał wyróżnienie w zakresie nauk humanistycznych i społecznych za książkę „Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim kinie fabularnym” wydaną przez Wydawnictwo UG w konkursie o Nagrodę Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2021 r.

- Wyróżnienie z ramienia Polskiej Akademii Nauk jest dla mnie dowodem uznania pracy, jaką włożyłem w napisanie książki o autotematyzmie w polskim filmie fabularnym. To naprawdę satysfakcjonujące dowiedzieć się, że moja propozycja opisu dziejów rodzimej kinematografii okazała się mniej lub bardziej interesująca i przekonująca – powiedział dr Paweł Biliński. - Traktuję to także jako motywację do kontynuowania badań w interesującym mnie zakresie, co, mam nadzieję, zaowocuje kolejną większą publikacją skoncentrowaną na refleksyjnym wymiarze kina – dodał.

Nagroda przyznawana jest od 2016 r. równorzędnie pięciu laureatom w zakresie nauk: humanistycznych i społecznych, biologicznych i rolniczych, ścisłych i nauk o Ziemi, technicznych i medycznych za oryginalne osiągnięcie badawcze, które zostało opublikowane w roku poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie nagrody.

Serdecznie gratulujemy!

Zwycięska książka