Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego dla prof. Ewy Nawrockiej i red. Aliny Kietrys z UG

prof. Ewa Nawrocka odbiera nagrodę z rąk Marszałka woj. pomorskiego

Prof. Ewa Nawrocka i redaktor Alina Kietrys z Uniwersytetu Gdańskiego odebrały w poniedziałek, 27 lipca 2020 r., nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego dla osób zasłużonych dla kultury.

W poniedziałkowe popołudnie, 27 lipca, na scenie Teatru Wybrzeże odbyła się Gala Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska, podczas której uhonorowano wybitne twórczynie i twórców zasłużonych dla kultury.

Poza głównymi Nagrodami Teatralnymi przyznane zostały trzy Nagrody Specjalne za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Dwa wyróżnienia powędrowały do nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr hab. Ewy Nawrockiej - z wyrazami uznania i wdzięczności za wieloletnią twórczą obecność w pomorskim życiu akademickim, teatralnym i literackim oraz redaktor Aliny Kietrys - z podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie w sprawy pomorskiej kultury oraz promowanie dokonań pomorskich środowisk twórczych i artystycznych,.

Prof. dr hab. Ewa Nawrocka – emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Teoretyk literatury, historyk teatru. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych, m.in. książek „Osoba w podróży. Podróże Marii Dąbrowskiej”, „Słowacki – wielki nieobecny”. Członek Zarządu Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat. W latach 2005–2008 kierownik Zakładu Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG, była prezes Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, członek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2004–2007.

Redaktor Alina Kietrys – dziennikarka, publicystka, krytyk teatralny, nauczyciel akademicki i trener. Autorka niezliczonych artykułów publicystycznych, recenzji, wywiadów, reportaży, ale także publikacji naukowych. Opublikowała również książkę „Niespokojni” – rzecz o  Lechu Bądkowskim, Janie Karskim, Stefanie Kisielewskim, Jacku Kuroniu, Marianie Kołodzieju oraz Kazimierzu Moczarskim. Od początku jako nauczyciel akademicki związana z kierunkiem dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim, na którym prowadzi m.in. warsztaty radiowe dla studentów; współtworzyła studenckie radio MORS UG. Łączy wiele pasji z obszaru kultury, ale jej największą miłością niezmiennie pozostaje teatr. Laureatka wielu nagród związanych z kulturą i dziennikarstwem.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zdjęcia z Gali Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska
Biuro Rzecznika Prasowego