Naukowcy z UG na liście najwyżej cytowanych naukowców na świecie

Na opracowanej przez Stanford University prestiżowej liście najwyżej cytowanych na świecie naukowców, TOP 2%, znaleźli się m.in. naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Zestawienie uwzględnia nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies ranking ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego. Wykaz obejmuje ponad 100 tys. naukowców, którzy oceniani byli wg takich kryteriów, jak m.in. indeks Hirscha, liczba cytowań niezależnych czy miejsce i rola autora wśród współautorów.

Na liście TOP 2% 2022 znalazło się 13 nazwisk uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego (kolejność alfabetyczna):

Robert Alicki - Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

Markus Grassl - Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

śp. Marek Grinberg - Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Michał Horodecki - Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

Paweł Horodecki - Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

Ryszard Horodecki - Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies)

śp. Alfons Kawski - Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Tomasz Puzyn - Wydział Chemii

Bogdan Skwarzec - Wydział Chemii

Piotr Stepnowski - Wydział Chemii

Grzegorz Węgrzyn - Wydział Biologii