5. urodziny ICCVS i start projektu CANVAS

"Enhancing Cancer Vaccine Science for New Therapy Pathways” w skrócie CANVAS to nowy projekt Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS). To także pierwsze przedsięwzięcie dofinansowane z programu Horyzont Europa, w którym Uniwersytet Gdański pełni rolę koordynatora. Osiemnastego października w siedzibie ICCVS odbyło się oficjalne otwarcie projektu. Podczas uroczystości świętowano także 5. urodziny jednostki.

 

Rektor

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Głównym celem CANVAS jest stworzenie nowych narzędzi i zwiększenie potencjału naukowego w zakresie badań nad terapią niedrobnokomórkowego raka płuc rozpoczętych przez Dyrektor ICCVS prof. dr hab. Natalię Marek-Trzonkowską. Poza jednostką UG, która pełni rolę koordynatora, w inicjatywie biorą udział także Uniwersytet Tor Vergata w Rzymie, Komisja od Alternatywnych Źródeł Energii i Energii Atomowej we Francji oraz polski start-up biotechnologiczny Real Research Ltd. Naukowcy otrzymali 1,5 mln euro z programu Horyzont Europa, największej w historii UE inicjatywy wspierającej badania naukowe.

Gratulując pracownikom Centrum dotychczasowych osiągnięć, Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski odniósł się też do projektu CANVAS: - Jestem bardzo dumny z osiągnięć Centrum i życzę Państwu dalszych pozytywnych doświadczeń i sukcesów w badaniach. Projekt CANVAS uznaję oficjalnie za otwarty - powiedział Rektor.

Projekt będzie trwał trzy lata, podczas których zaplanowano m.in. wizyty między partnerami oraz osiem warsztatów naukowych. Ta inicjatywa jest nie tylko okazją do przeprowadzenia nowych badań w zakresie terapii niedrobnokomórkowego raka płuc, ale także szansą na nawiązanie nowych kontaktów z zagranicznymi ośrodkami.

Sala

Podczas otwarcia CANVAS o projekcie uczestnikom opowiedziała Izabela Raszczyk z ICCVS. W ramach uroczystości odbyło się także naukowe sympozjum, podczas którego badacze z Hiszpanii i Francji poruszyli o różne aspekty badań nad rakiem. Wykład gościnny o immunologii i immunoterapii guzów wygłosiła prof. Eva Martínez-Cáceres ze Szpitala Universitari Germans Trias i Pujol oraz Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Głos zabrali także partnerzy UG z projektu Canvas jak i pracownicy ICCVS. 

Tego dnia świętowano także 5. urodziny ICCVS. O powstawaniu tej jednostki opowiedziała prof. Natalia Marek-Trzonkowska: - Stworzenie centrum badawczego nigdy nie jest łatwe. Jednostka została ustanowiona w 2017 r. przez prof. Ted Huppa i prof. Robin Fahraeus w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej - wspominała dyrektor ICCVS. -  Wszystko na początku wyglądało świetnie, choć w laboratoriach nie mieliśmy jeszcze odpowiedniego sprzętu. Musieliśmy zdobyć na niego środki, a potem go kupić. Nie wiem, która z tych rzeczy była trudniejsza. -

W ramach obchodów jubileuszu odbył się także koncert i przyjęcie dla uczestników wydarzenia.

fot. Marcel Jakubowski
fot. i tekst Marcel Jakubowski