Apel UG do MKO w sprawie niedopuszczenia sportowców z Rosji i Białorusi do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Senat Uniwersytetu Gdańskiego zwrócił się z apelem do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie niedopuszczenia sportowców z Rosji oraz Białorusi do udziału w XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. - Sport powinien łączyć ludzi dobrej woli, którzy wyrzekają się przemocy – podkreślił w piśmie do MKOl prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

Argumentując prośbę o niedopuszczenie agresora do XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich Rektor UG powołał się na  wartości, jakimi kieruje się wspólnota UG, tj. wolność, solidarność i pokój. Zaznaczył również, że wywołana przez Rosję i Białoruś agresywna, militarna napaść, pozbawiła ukraińskich sportowców nie tylko możliwości przygotowań do Olimpiady, ale w okrutny sposób zniszczyła ich kraj, rodziny, a nierzadko pozbawiła życia samych sportowców. Jest to do głębi sprzeczne z ideą i duchem olimpizmu.

- Wierząc w to, że sport powinien łączyć ludzi dobrej woli, którzy wyrzekają się przemocy oraz sprzeciwiają się gwałtom i wojnom, składamy na Pańskie ręce apel Senatu Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie niedopuszczenia sportowców z Rosji oraz Białorusi do udziału w XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Ufamy, że spotka się on ze zrozumieniem władz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – czytamy w piśmie przewodnim Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego.

Uczelnia w 2019 roku uhonorowała zasługi przewodniczącego MKOl dr.  Thomasa Bacha nadając mu godność akademicką - Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego "za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie".

- Tym bardziej nie mogliśmy więc nie wyrazić naszego protestu wobec decyzji władz MKOl. Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego aktywnie wspiera naukowców, studentów, uchodźców z Ukrainy od pierwszych dni wojny - podkreśla Rektor prof. Piotr Stepnowski.

fot.
Załącznik Rozmiar