Porozumienie w sprawie realizacji zwiększenia wynagrodzeń pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego

Rektor

Od lewej: dr hab. Marcin Boryczko, prof. UG,  dr hab. Franciszek Makurat, prof. UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, dr Waldemar Polak.

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski podpisał porozumienie w sprawie realizacji zwiększenia wynagrodzeń z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych działających w UG. Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia br. i obejmą pracowników akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

- Ponownie udało nam się bez zwłoki dojść do satysfakcjonującego porozumienia z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych działających na terenie uczelni - mówi Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Pozostaliśmy przy wielu postanowieniach z października ubiegłego roku i nadal, dzięki bardzo dobrej współpracy ze związkami zawodowymi z uczelni, realizujemy politykę pełnej transparentności zasad wynagradzania pracowników UG.

Pracowników Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowali: przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Franciszek Makurat, prof. UG, Zastępca Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w UG dr Waldemar Polak oraz Sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy UG dr hab. Marcin Boryczko, prof. UG.

Główne założenia porozumienia to:

• Kwota obligatoryjnego zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego w stosunku do zatrudnionych na stanowiskach: profesora, profesora uczelni, adiunkta, starszego wykładowcy ze stopniem doktora wynosi 290,00 zł (w przeliczeniu na pełen etat). Natomiast wynagrodzenie uznaniowe dla tych pracowników wynosi 190,00 zł.
  • Przeciętna kwota podwyżki dla nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach: asystenta, wykładowcy, starszego wykładowcy, lektora, instruktora jest w całości obligatoryjna i wynosi 480,00 zł (w przeliczeniu na pełen etat).
  • Dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi przeciętna kwota podwyżki składa się z części obligatoryjnej - 230,00 zł - oraz części uznaniowej - 150,00 zł.
  • Wyłączeni z tej grupy są pracownicy obsługi, dla których przeciętna kwota podwyżki jest w całości obligatoryjna - 380,00 zł.

W przypadku pracowników akademickich wysokość podwyżki w części uznaniowej dokonuje komisja ds. oceny działalności zawodowej nauczycieli akademickich, którą powołuje dziekan wydziału lub dyrektor jednostki ogólnouniwersyteckiej. Na część uznaniową pracowników niebędących nauczycielami akademickimi wpływa bieżąca ocena jakości pracy pracownika oraz zaangażowanie pracownika w realizację powierzonych zadań.

Załącznik Rozmiar
Porozumienie 2.3 MB