„Komedia to tragedia plus czas” – relacja ze spotkania z Abelardem Gizą

Wydział Politologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach wznowionego cyklu „Nasi Absolwenci” miał okazję gościć Abelarda Gizę, polskiego komika, stand-upera, scenarzystę, autora tekstów komediowych oraz założyciela i lidera Kabaretu Limo, który jest też absolwentem politologii w UG.

Wizyta Abelarda Gizy (który nie wykonuje profesji powiązanej z wykształceniem) odbiegała od poprzednich wizyt absolwentów, ponieważ wcześniejszymi gośćmi w tym cyklu byli m.in. senator Ryszard Świlski oraz minister Marcin Horała). Przygoda ze sceną komediową Absolwenta trwa już 25 lat.

Zebrani w sali D303 studenci (nie będący wyłącznie studentami politologii), mogli zadawali gościowi pytania dotyczące m.in. inspiracji do swoich monologów scenicznych.

- Lubię poruszać tematy społeczne. Lubię je, bo mnie wkurzają, martwią, są gorzkie. Ale może to taka moja terapia i próbuję je jakoś przetrawić. Może jak ja je przetrawię i opowiem monolog, to Wam się uśmiecha buzia – mówił Abelard Giza. – Jak ktoś mądry kiedyś powiedział – komedia to jest tragedia plus czas i to naprawdę się sprawdza. To mija i tak dalej. Ta sytuacja musi przejść, żeby z tej złości i z tego wkurzenia, można było zrobić dobry materiał.

Gość spotkania poza pytaniami o inspirację, opowiedział m.in. o tym, co go denerwuje, jakie tematy żartów bywają ryzykowne.

Aleksandra Kuś, studentka kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna