Oświadczenie studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów UG w sprawie wypowiedzi Ministra Nauki i Edukacji

Poniżej zamieszczamy Oświadczenie Pracowników, Doktorantów, Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki dr hab. Przemysława Czarnka.

W środę 28 października w związku ze Strajkiem Kobiet pełniący obowiązki Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Krzysztof Bielawski ogłosił Dzień Rektorski.

Odnosząc się do tego  Minister Edukacji i Nauki dr hab. P. Czarnek w wypowiedzi dla TVP Info, przywołując  m.in. przykład Uniwersytetu Gdańskiego, ocenił tego typu decyzje władz uczelni jednoznacznie negatywnie. Jednocześnie zapowiedział, że będzie je brał pod uwagę przy „rozdzielaniu środków inwestycyjnych dla uczelni, na badania, na granty”. W kolejnych dniach wypowiadał się kilkakrotnie w podobnym tonie, przywołując także nasz Uniwersytet w tym kontekście.

Jako społeczność Uniwersytetu Gdańskiego – wykładowczynie i wykładowcy, doktorantki i doktoranci, studentki i studenci, absolwentki i absolwenci oraz pracownicy administracji i obsługi technicznej, stanowczo protestujemy przeciwko tego typu wypowiedziom i zapowiedziom. Naruszają one podstawową zasadę autonomii uczelni i stanowią nieskrywaną groźbę pod adresem naszej społeczności akademickiej. Należy je również traktować jako zaprzeczenie idei, która stoi za finansowaniem nauki. Jej fundamentem jest, iż środki przeznaczane na rozwój uczelni rozdzielane są według ustalonych wcześniej procedur prawnych, a w przypadku grantów w oparciu o procedurę recenzyjną. Wypowiedzi powyższe są także bezprecedensowym przykładem ingerencji polityki w życie Uniwersytetu przywodząc na myśl przykłady z dawno minionej epoki.

Oświadczamy, że Uniwersytet był i pozostanie nie tylko miejscem swobodnego prezentowania poglądów i prowadzenia dyskusji, ale także przestrzenią  wyrażania sprzeciwu wobec łamania reguł demokracji, czy też naruszania niezbywalnych praw ludzkich, w tym praw kobiet. Zapewniamy również, że w Trójmieście bogate są nie tylko tradycje walki o wolność, ale również o autonomię i niezależność środowiska akademickiego.

NEC TEMERE NEC TIMIDE

Biuro Rzecznika Prasowego