VIVA DYDAKTYKA w UG!

a

Dydaktyka w procesie poszukiwań, rutyna versus zaskoczenie - to tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone podczas VIVA DYDAKTYKA. Wydarzenie  Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG to celebracja skutecznych metod nauczania i nowoczesnego podejścia do edukacji.

- Naszą ideą jest integracja środowiska wokół zagadnień związanych z dydaktyką akademicką, a całość wydarzenia ma mieć charakter radosnego, nieformalnego forum służącego wzajemnej inspiracji - piszą organizatorzy.

VIVA DYDAKTYKA odbędzie się na Wydziale Biologii w dniu 21 czerwca 2023 r. w godz. 10:00-16:00. Podczas spotkania CDDiT UG zaprezentuje swoją działalność z ostatniego roku. Głos zabiorą także dydaktycy związani z UG i nie tylko. Wydarzenie rozpocznie wykład prof. dr hab. Marleny Lembicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Dydaktyka w procesie poszukiwań”.

O 12:00 otworzy się aż 12 straganów dydaktycznych, które poprowadzą naukowcy z różnych wydziałów i jednostek UG. Przechadzając się między stanowiskami dowiemy się m.in. o zastosowaniu AI w edukacji, nowych narzędziach do nauczania takich jak kostki edukacyjne, czy gry symulacyjne, oraz o kształceniu nowych tutorów na Wydziale Biologii UG.

Następnie panel dyskusyjny „Rutyna versus zaskoczenie: dlaczego się szkolimy i co wnosimy tym faktem w kulturę uniwersytetu?” poprowadzi dr Beata Karpińska-Musiał, Zastępca Dyrektora CDDiT UG. W rozmowie wezmą udział naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Ekonomicznego, Wydziału Zarządzania i Wydziału Filologicznego.

Wydarzenie zakończy debata z cyklu Idee Edukacji Akademickiej pt. „Dlaczego, po co i dla kogo uniwersytet?”, którą poprowadzi dr Jarosław Jendza z CDDIT UG.

Osoby zainteresowane wydarzeniem, które chciałyby otrzymać zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo, uprzejmie prosimy o uzupełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego.

Program wydarzenia:

10.00-11.00

Wykład pt. „Dydaktyka w procesie poszukiwań” / prof. dr hab. Marlena Lembicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

prof. dr hab. Marlena Lembicz – ekolog, botanik, mykolog, nauczyciel akademicki pracujący na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej badania naukowe dotyczą interakcji między grzybami tzw. endosymbiontami, roślinami i zwierzętami na poziomie fizjologicznym, ekologicznym i ewolucyjnym. Kierownik/wykonawca w ponad dziesięciu grantach polskich i jednym finansowanym przez National Geographic Science. Członek Komitetu Zarządzającego dwóch Akcji COST UE poświęconych endosymbiontom w celu ich wykorzystania w rolnictwie i ochronie środowiska. Prowadzi wykłady i konwersatoria dla studentów różnych kierunków, w tym dla przyszłych biotechnologów i bioinformatyków. Ostatnio współautorka koncepcji nowych zajęć łączących naukę z technologiami, inżynierią, matematyką i sztuką dla studentów kierunku nauczanie biologii i przyrody (STEAM). Certyfikowany tutor, przywódca w edukacji. Laureatka nagrody Preceptor Laureatus UAM 2022. Miłośniczka Dolnego Śląska i wędrówek górskich.

11.00-12.00

Rok akad. 2022/23 w Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu
Podsumowanie działań i aktywności szkoleniowej, prezentacja czasopisma Horyzonty Edukacji Akademickiej, wręczenie certyfikatów Uczestnikom szkoleń.

Stragany dydaktyczne z przerwą kawową

• Sztuczna inteligencja w edukacji. Planowanie, wskazówki użycia, narzędzia i krytyczne stosowanie (dr Grzegorz D. Stunża)
  • Jak rozbudzić uwagę, czyli pierwsze 5 sekund z Rachunkowością (dr Monika Mazurowska)
  • Gry symulacyjne w dydaktyce (dr Marek Kalinowski)