10 lat Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich

Ostatnią dekadę działania Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich (DFUP) podsumowali członkowie organizacji w ramach trzydniowych obrad na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas otwarcia jubileuszowego spotkania Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG podkreśliła znaczenie głosów studenckich i doktoranckich dla rozwoju uczelni oraz pogratulowała Forum dziesięciu lat działania.

Obrady poprowadził Przewodniczący DFUP Sebastian Barczak, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych UG, który wskazał na kooperację jako podstawę funkcjonowania środowiska doktoranckiego, zarówno na polu zrzeszeń branżowych, jak i we współpracy w ramach Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

DFUP

Wynikiem trzydniowych obrad jest m.in. powołanie Rady Doradczej, w której zasiadają Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Izabela Święcicka, Redaktor Naczelny Czasopisma dla młodych badaczy „Progress” oraz jeden z założycieli DFUP dr Dominik Bień z Uniwersytetu Gdańskiego, radca prawny i były przewodniczący DFUP dr Dominik Delczyk oraz dwukrotny przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Jarosław Olszewski. W trakcie spotkania wręczono powołania dla obecnych członków.

W trakcie panelu „DFUP - wczoraj, dziś, jutro" wspomniano początki organizacji, która powstała 10 lat temu. DFUP został założony przez niewielką grupę osób z kilku uczelni, nie posiadał wtedy budżetu ani struktury organizacyjnej. Dominik Bień oraz Piotr Syczak z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzieli o pierwszych działaniach podejmowanych przez Forum, m.in. o przygotowaniu raportu dotyczącego położenia doktorantów, który zwrócił uwagę na trudną sytuację finansową młodych badaczy. Działania pierwszych władz i kolejnych kadencji Forum doprowadziły do rozwoju organizacji, której głos jest istotny nie tylko w środowisku doktoranckim. Podczas panelu odbyła się też dyskusja nt. dotychczasowego rozwoju DFUP i dalszych perspektyw organizacji.

DFUP

Głos zabrał także Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów mgr inż. Michał Klimczyk, który opisał ostatnie zmiany prawne związane między innymi z wydłużeniem terminu wygaszania studiów doktoranckich, przedłużeniem terminu zakończenia przewodów doktorskich, złożenia rozprawy czy zniesienia zakazu zatrudnienia doktoranta w charakterze nauczyciela akademickiego.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zwiedzenia kampusu w Oliwie oraz fokarium w Helu. Zdaniem Przewodniczącego DFUP spotkanie było zdecydowanie udane; Gdańsk jest jednym z najistotniejszych miejsc na doktoranckiej mapie Polski i z całą pewnością będzie miejscem kolejnych spotkań.

tekst i fot. Łukasz Bień, oprac. MJ