12 października - Dzień Bezpiecznego Komputera

Jednym z wyzwań, przed którymi staje każda instytucja, jest ciągła i skuteczna ochrona infrastruktury IT. Luki zabezpieczeń i powiązane z nimi zagrożenia stanowią poważny i wymierny problem dla użytkowników. Jeśli chcemy być bezpieczni w Internecie, przede wszystkim musimy zadbać o zabezpieczenie naszego sprzętu - komputera, tabletu, smartfona czy domowego routera.

Bez problemu możemy dostrzec, że obecnie komputer stał się narzędziem codziennego użytku. Wykorzystujemy go do pracy, rozrywki i nauki. Zapewne nikt nie wyobraża sobie już życia bez niego. Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od nowych technologii i nic nie wskazuje, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Niestety powszechne stały się również zagrożenia, których ofiarą może stać się każdy z nas, jak wirusy czy ataki hakerów. Groźnym zjawiskiem jest również cyberprzemoc, która niesie za sobą niejednokrotnie bardzo przykre konsekwencje dla pokrzywdzonych osób. Szczególnie narażone są dzieci, które poza kontrolą rodzicielską korzystając z tego powszechnego dobrodziejstwa padają ofiarą przestępstw popełnianych za pośrednictwem Internetu.

12 października to dzień, w którym to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera.

12 października Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Bezpiecznego Komputera

Takie dni ustanawiane są po to, by promować bezpieczeństwo podczas korzystania z komputera oraz Internetu, a także aby uświadomić zagrożenia, jakie coraz częściej dotyczą cyberprzestrzeni, z której korzysta już niemal 87 procent Polaków. Liczba przestępstw internetowych rośnie z roku na rok.  Oznacza to konieczność edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa i przypominania na każdym kroku o podstawowych zasadach postępowania, nawet gdy wydają się nam błahe.

Warto więc poznać kilka podstawowych reguł, które pomogą nam chronić dostęp do naszego komputera, a tym samym naszą prywatność, dane osobowe i pieniądze w cyfrowym świecie. W związku z powyższym chcielibyśmy wszystkich serdecznie poprosić o poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z tą krótką, ale jakże ważną dla nas wszystkich „lekcją”, związaną z bezpiecznym korzystaniem z komputera oraz sieci internetowej, i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy aby na pewno korzystam bezpiecznie z komputera?

Oto niektóre z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:

Zawsze aktualizuj system i oprogramowanie

Korzystaj z programu antywirusowego

Używaj silnych haseł

Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

• Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz. Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci. Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne). Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia) - należy zadbać, aby przeglądanie sieci Internet odbywało się w bezpieczny sposób. Strony WWW mogą zawierać programy. Te programy są na ogół nieszkodliwe i pożyteczne, ale czasem zawierają one wirusy.
Sprawdzaj adres WWW strony

Korzystaj z poczty e-mail w bezpieczny sposób

Korzystaj z poczty
e-mail w bezpieczny sposób

• Pamiętaj, że wszystko, co wrzucasz do sieci w niej zostaje. Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz (i tych, które wydają się podejrzane).
Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz

Nie pobieraj plików ze stron,
których nie znasz

• Nie podłączaj do swojego komputera przenośnych dysków, pendrive oraz innych urządzeń USB, pochodzących z niewiadomego lub niezaufanego źródła.
Nie podłączaj urządzeń USB pochodzących z niewiadomego lub niezaufanego źródła

Nie podłączaj urządzeń USB
pochodzących z niewiadomego
lub niezaufanego źródła

To tylko nieliczne przykłady, w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo w sieci. Pamiętajmy, że przede wszystkim bezpieczeństwo to zależy w dużej mierze od nas. Każdego dnia stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i bądźmy czujni, ponieważ cyberprzestępcy nie śpią. Pozbądźmy się również podejścia, że „mnie się to nigdy nie przydarzy” i stale podnośmy swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i nowych zagrożeń w sieci.

IT UG