Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu w UG

1

Wydarzenia realizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu – International Open Access Week w Uniwersytecie Gdańskim tym razem przybrały formę gry Escape Room.

- To rodzaj nauki i edukacji przez zabawę i dobrze rozumianą rywalizację. Zależało nam, żeby uczestnicy rozwiązując proste zagadki, zapoznali się z podstawami otwartego publikowania, stąd podpowiedzi czy ukryte hasła wiązały się z tą tematyką, ale nie wymagały wcześniejszego przygotowania merytorycznego – podkreśla Dyrektorka Biura Nauki, Pełnomocniczka UG ds. Otwartego Dostępu do Publikacji i Wyników Badań, dr Katarzyna Świerk.

Treści zagadek w Escape Room zostały dostosowane do tematyki związanej z ruchem Otwartej Nauki oraz zasadami otwartego publikowania. Uczestnicy nie musieli wydostać się z pokoju, jak to jest zwykle praktykowane w standardowym Escape Roomie, ale tym razem ich poszukiwania prowadziły do odnalezienia hasła, które pozwalało na publikację artykułu naukowego.

Wydarzenie miało trzy odsłony. W pierwszym etapie uczestniczyli pracownicy administracji centralnej, którzy jako pierwsi przetestowali zagadki i z sukcesem opublikowali artykuł.

Druga grupa uczestników to Ambasadorzy Otwartej Nauki, którzy brali udział w projekcie reSEARch EU, a na zakończenie wyzwanie podjęły dwie grupy studentek i studentów z Wydziału Filologicznego.

Całość imprezy została przygotowana i poprowadzona przez pracowniczki Biura Nauki UG.

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy