Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk z wyróżnieniem 11. edycji Nagrody im. Jana Jędrzejewicza

Wręczenie

Książka prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej-Kiljańczyk o Antonim Jabłońskim - architekcie, który zaprojektował gmachy m.in. Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Anatomo-Patologicznego i Poczty Głównej - otrzymała wyróżnienie podczas 11. edycji Nagrody im. Jana Jędrzejewicza. Nagroda jest przyznawana za najlepszą książkę poświęconą historii nauki i techniki.

Publikacja „Architekt-urzędnik w służbie rosyjskiej. Antoni Jabłoński Jasieńczyk (1854–1918)” jest próbą zrekonstruowania dorobku architektonicznego i teoretycznego Antoniego Jabłońskiego, a także prześledzenia funkcjonowania w środowisku warszawskim tego projektanta, który całe życie zawodowe pracował na stanowiskach urzędniczych w strukturach rosyjskiej służby publicznej. Najważniejsze realizacje architektoniczne wykonywał na zlecenie instytucji państwowych.

W imieniu prof. Małgorzaty Omilanowskiej-Kiljańczyk nagrodę odebrały p. Monika Wielga oraz p. Ewa Wyszyńska.

Książka została wydana w 2022 r. przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

oprac. MJ/ZP, fot. Nagroda im. Jana Jędrzejewicza oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku