Centrum Aktywności zaprasza na wykład dr hab. Andrzeja Ledera, prof. IFiS PAN

Już 8 maja o godzinie 11:30 w auli S207 na Wydziale Nauk Społecznych odbędzie się kolejny wykład, w ramach serii Wokół Krytyki Społecznej, dr. hab. Andrzeja Ledera, prof. IFiS PAN! Organizatorem wydarzenia jest Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej.

Prof. Andrzej Leder jest autorem takich publikacji jak "Prześniona rewolucja Ćwiczenie z logiki historycznej (2014), "Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym" (2016), "Był kiedyś postmodernizm" (2018), "Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków gospodarczych" (2023).

Nasz gość zaprezentuje wykład pt. "KWESTIA REPREZENTACJI. Co jest reprezentowane we współczesnych dyskursach globalnych?".

Poniżej opis wykładu!

Zaciskające się szczęki globalnego konfliktu nadają formę rzeczywistości. Ten nieprawdopodobny nacisk krystalizuje się w postaci rodzącego się ogromnego bogactwa, jednocześnie zaś w otchłani nędzy, w które zapadają się całe ludy; rodzi ruchy społeczne i wynalazki techniczne, wywołuje wojny, przekształca języki, którymi je opisujemy, a także teorie i symbole, w imię których je toczymy. Świat jest globalny, jego globalność jest jednocześnie życiodajna i dusząca; jak imadło ściska ludzkość w jedną rzeczywistą masę.

Konflikt i wzajemna zależność są produktywne, twórcze, ale też groźne. Mają energię traumatycznego spotkania. Dewastują świat natury, zastępując go quasi-naturalnym, rozpędzonym żywiołem produkcji. Z ciśnienia konfliktów i napięć wyzwala się swoisty, rozprowadzający nadmiar „wyścig myśli”. Te przekształcają się w praktyki zmieniające świat. Rozgrywa się to na wszystkich poziomach bytu społecznego, od świata idei i poszukiwań naukowców po trud w afrykańskich kopalniach diamentów i na hinduskich wysypiskach śmieci.

Przez dwa stulecia, mniej więcej od końca XVIII wieku, fundamentalny dla nas konflikt rozgrywał się w obrębie krajów globalnej Północy, wówczas zwanej Zachodem. Przybrał on postać konfliktu właścicieli i pracujących. Efekty tego konfliktu rozlewały się po całym globie, niesione przez kolonialny podbój i wyzysk, ale jego sedno, to miejsce, gdzie szczęki imadła zaciskały się najpotężniej, tkwiło na Północy. I ze miażdżonej społecznej materii wyciskały one zmianę.

Dziś globalny konflikt umiejscawiamy już gdzie indziej.

Wykład 8 mają casid
Piotr Patalas/CASiD