Debata na WNS z okazji 80. rocznicy wysiedlenia Tatarów Krymskich

O dramacie małego narodu krymsko-tatarskiego dyskutowano na Wydziale Nauk Społecznych z okazji 80. rocznicy wysiedlenia Tatarów Krymskich.

Inicjatorami i dyskutantami spotkania byli prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Socjologii UG oraz Nedim Useinow, absolwent Instytut Politologii UG, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i przedstawiciel Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce. Podzielił się on historią swojej rodziny i swoją: urodzony w Uzbekistanie, jako kilkulatek wraz z rodzicami powrócił na Krym.

W spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Politologii udział  wzięli: przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow, korespondent Gazety Wyborczej red. Piotr Andrusieczko oraz Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi. Spotkanie otworzyła Szefowa Centrum Wolności Obywatelskich Oleksandra Matviichuk. CWO to organizacja, która w 2022 r. uzyskała Pokojową Nagrodę Nobla. W roli tłumacza debiutował Daniel Horielov, student Dyplomacji w UG.

Spotkanie prowadził Dyrektor Instytutu Politologii UG dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, który podsumował debatę: - Serdecznie dziękuję uczestnikom za ich inspirujące i interesujące, a momentami wstrząsające wystąpienia oraz wszystkim, którzy przyszli posłuchać o dramacie małego narodu krymsko-tatarskiego za ich obecność. Chociaż minęło 80 lat od decyzji Stalina, widzimy, jak historia zatacza koło, a okrucieństwo decydentów z Kremla dotyka raz jeszcze społeczność tatarską.

Fot. Alan Stocki/ZP
IP.WNS.UG; fot. Alan Stocki/UG