Udział w Kolegium Rektorskim w Domu Opatów oraz zwiedzanie Muzeum UG – zwyciężczyni licytacji odebrała swoją nagrodę w ramach akcji UG dla WOŚP

Natalia Pawlik, Rektor UG, prof. dr hab Piotr Stepnowski, prorektorzy i pracownicy Muzeum UG  wDomu Opatów Pelplińskich w Gdańsku

Tegoroczny, 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy cieszył się na naszej uczelni dużą popularnością. Społeczność UG przygotowała 45 aukcji nie tylko z wyjątkowymi przedmiotami - ale i doświadczeniami. Jednym z nich był udział w Kolegium Rektorskim w zabytkowym Domu Opatów Pelplińskich przy ulicy Bielańskiej w Gdańsku, połączony ze zwiedzaniem Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Zwyciężczynią aukcji była pani Natalia Pawlik.

Wizyta pani Natalii w Domu Opatów Pelplińskich rozpoczęła się od zwiedzania zabytkowej kamienicy. Gości przywitała Dyrektorka Muzeum UG Marta Szaszkiewicz, która przybliżyła historię powstania kompleksu przy ul. Bielańskiej. Następnie pokazała wszystkim sale, w których organizowana jest wystawa stała Muzeum UG, opowiedziała o koncepcji wystawy oraz przedstawiła kulisy przygotowywania ekspozycji. Zwyciężczyni licytacji miała również okazję dowiedzieć się więcej o innych zabytkowych elementach kamienicy, w tym o odnowionej przez UG w 2023 roku elewacji, płaskorzeźbie przedstawiającej starotestamentowy motyw „Zuzanna i Starcy” (o których opowiedziała Magdalena Jaszcza) oraz o kulisach renowacji latarenki z XVIII w., będącej oryginalnym elementem wyposażenia Domu Opatów Pelplińskich.

Po części związanej ze zwiedzaniem siedziby Muzeum UG odbyło się Kolegium Rektorskie. O budowie Centrum Sportowego UG (umowa dotycząca realizacji tego przedsięwzięcia została podpisana 10 czerwca) opowiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG przedstawiła sprawozdanie dotyczące działalności zespołu GOES GREENER oraz omówiła kwestię obserwatorium migracji. Z kolei Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG opowiedział o zagadnieniach dotyczących kształcenia, w tym o prawnych aspektach mikropoświadczeń oraz o okresie przejściowym struktury szkół doktorskich. Spotkania przebiegło w miłej atmosferze, a pani Natalia wyraziła swoje uznanie dla tempa rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas 32. Finału WOŚP Uniwersytet Gdański zebrał 35416,99 zł. Większość nagród w formie doświadczeń można zrealizować do końca 2024 r.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy