Kwantowe odkrycie na Uniwersytecie Gdańskim – wywiad z prof. Robertem Alickim w Radiu MORS

prof. dr hab. Robert Alicki

Gościem Radia MORS będzie prof. dr. hab. Robert Alicki, członek Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego. Wspólnie z prof. Alejandro Jenkinsem z Universidad de Costa Rica dzięki nowym metodom z zakresu termodynamiki kwantowej, rozwiązali jedną z najstarszych zagadek fizyki - mechanizm elektryzowania się ciał, czyli tzw. tryboelektryczności. Wyniki swojej pracy opublikowali w Physical Review Letters.

Podczas rozmowy dowiecie się między innymi co wspólnego mają domowe koty z kosmicznymi czarnymi dziurami, czy będziemy mogli wytwarzać energię, gdy znudzeni oglądaniem kolejnego serialu postanowimy wstać z kanapy i sprawdzić czy w lodówce mamy coś do jedzenia oraz czy na pewno wiemy jak działają XIX-wieczne maszyny parowe. Na te i wiele innych ciekawych pytań odpowie prof. dr hab. Robert Alicki 25 stycznia o godz. 10:00 w audycji Gość Radia MORS. Powtórka audycji odbędzie się 26 stycznia o godz. 12:00.

Zespół Prasowy UG