UG w programie towarzyszącym Międzynarodowemu Szczytowi Adaptacji do Zmian Klimatu CAS 2021

Od jutra, przez dwa dni (25-26 stycznia 2021) będzie trwał Międzynarodowy Szczyt Adaptacji do Zmian Klimatu (Climate Adaptation Summit, CAS 2021) w Holandii. Udział w nim wezmą przedstawiciele rządów, organizacji społecznych, nauki i biznesu. Imprezami towarzyszącymi będą projekcje filmów, dotyczących klimatu oraz dyskusja online, także z udziałem naukowców z UG.

Przedstawicielami naszego kraju na CAS 2021 będą także oprócz UG Akademia Klimatyczna, Hevelianum,  Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Spółka Gdańskie Wody. Akademia Klimatyczna, której celem jest edukacja na temat zmian klimatu organizuje jako imprezę towarzyszącą Szczytowi CAS 2021 dyskusję online pt. Adaptacja do zmian klimatu globalnie, regionalnie, lokalnie. Będzie ona dotyczyła problemów naszych miast, ale także tak odległych jak Zimbabwe.

Udział w niej wezmą: Izabela Ratajczak-Juszko, dyrektor Akademii Klimatycznej i prowadząca dyskusję, prof. Maciej Nyka, Wydział Prawa UG, Małgorzata Hajto, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Ocen Środowiskowych, Ryszard Gajewski, Prezes Spółki Gdańskie Wody. Do dyskusji dołączą: Barbara Rajkowska, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, kierowniczka projektu Klimada 2.0, oraz Tomek Michniewicz, dziennikarz i podróżnik.

Wydarzenie będzie można oglądać na fb 26 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 pod linkiem.

Szczytowi towarzyszyć będą także projekcje filmów, dotyczących zmian klimatu. Wśród nich: pt. Zmiana klimatu o świat wokół nas - o wpływie zmian klimatu na gospodarkę wodną i rozwój chorób zakaźnych, najnowsza produkcja UG, w którym udział wzięli  naukowcy z Wydziału Oceanografii i Geografii UG: Prof. Mirosław Miętus, dr Joanna Stępień i dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG.

Film można obejrzeć na stronie CAS 2021. Trzeba się zarejestrować: https://www.cas2021-onlinesummit.com/ oraz na YouTube

W ramach wydarzeń wyemitowane będą także filmy animowane o adaptacjach do zmian klimatu i odnawialnych źródłach energii - dla rodzin i dzieci (Hevelianum) oraz spektakl pt. Calineczka, promujący szacunek dla środowiska (Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy).

Zespół Prasowy UG