Od lewej: Dyrektor ILS UG prof. Hadrian Lankiewicz, Dyrektor Scuola di Leonardo da Vinci Roma dr Pier Alberto Merli, Kierowniczka Dydaktyczna Scuola di Leonardo da Vinci Roma dr Francesca Grasso
W związku z dużym zainteresowaniem nową specjalnością angielsko-włoską na kierunku Lingwistyka Stosowana powstanie nie jedna, a dwie grupy tej specjalności! - W porozumieniu z Panią Dziekan dr hab. Urszulą Patocką-Sigłowy, prof. UG zdecydowaliśmy się na ten śmiały krok. W tym roku wzbogaciliśmy się kadrowo, damy więc radę - mówi Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej, dr hab. Hadrian Lankiewicz, prof. UG.
Nowa specjalność mogła powstać m.in. dzięki współpracy nawiązanej przez prof. Hadriana Lankiewicza ze szkołą języka włoskiego w Rzymie - Scuola di Leonardo da Vinci Roma. W sierpniu tego roku podczas stażu naukowego Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej zdobył nowe kompetencje w zakresie dydaktyki języka włoskiego i omówił kwestię potencjalnego pobytu studentów Uniwersytetu Gdańskiego w Rzymie z wykorzystaniem środków z programów europejskich, np. Erasmus+.
- Scuola Leonardo da Vici Roma jest renomowaną szkołą języka włoskiego, oferującą także przeróżne kursy w języku włoskim, w tym kultury i sztuki oraz dydaktyki tego języka. Prowadzi także egzaminy uznawane na całym świecie. Jest szkołą licencjonowaną przez Ministero dell’Istruzione, dell’Università e della Ricerca (włoskie Ministerstwo Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Nauki) - opowiada prof. Hadrian Lankiewicz. - Co najważniejsze dla nas, posiada Kartę Erasmusa. Byłem w niej wielokrotnie na tzw. pobycie „vacanza studio”, by mieć kontakt z żywym językiem w naturalnym kontekście. Capo del mondo, jak często określa się Rzym, jest idealnym miejscem, by zanurzyć się w bogactwie kulturowym Włoch. Podczas mojego zeszłorocznego pobytu dyrektor szkoły, dr Pier Alberto Merli, usłyszawszy o moich planach naukowych i dydaktycznych, zaprosił mnie na staż. Tegoroczny pobyt był bardzo owocny. Liczę na współpracę na wielu polach.
Lingwistyka Stosowana to jeden z niewielu kierunków w Polsce, który gwarantuje absolwentowi znajomość przynajmniej 3 języków na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację. Obok nowej specjalności angielsko-włoskiej, dostępne są także specjalności: język angielski z językiem niemieckim oraz język angielski z językiem polskim jako obcym. Dodatkowo student wybiera trzeci język obcy (hiszpański, włoski lub niemiecki), inny niż język danej specjalności.