Zegarki, obrączki, biżuteria, zdjęcia - wszystko, co mieli przy sobie więźniowie obozów koncentracyjnych w chwili zatrzymania, było im zabierane. Część zrabowanych rzeczy zachowała się i trafiła po II wojnie światowej do Arolsen Archives. Wystawa, przez pryzmat tych ostatnich pamiątek, prezentuje historie ich właścicieli, odtworzone z dokumentów lub wspomnień bliskich, do których udało się dotrzeć w ramach kampanii #StolenMemory.
- W archiwum wciąż znajduje się około 2000 takich przedmiotόw, w tym około 600 z Polski, które powinny zostać zwrócone krewnym ofiar - zauważają organizatorzy wystawy. Jednocześnie zwracają się z prośbą o pomoc w odnalezieniu spadkobierców.
Uroczyste otwarcie wystawy #StolenMemory będzie miało miejsce 24 września na Wydziale Nauk Społecznych UG (ul. Bażyńskiego 4). W tym samym dniu odbędzie się konferencja „Pamięciorzeczy. Refleksje w 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej”. Wydarzenia zaplanowane są w godz. 10:00 - 16:00.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Organizatorami wystawy i konferencji są: Uniwersytet Gdański, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Stutthof w Sztumie oraz Arolsen Archives International Center on Nazi Persecution.