Wilno w Gdańsku 2024/Vilnius Gdanske 2024. Między Neris a Motławą - 21. edycja festiwalu

1

W tym roku po raz dwudziesty pierwszy Gdańsk stanie się przestrzenią spotkania z kulturą litewską. W dniach od 4 do 6 października Gdański Archipelag Kultury zaprasza na trzydniowe wydarzenie Wilno w Gdańsku/Vilnius Gdanske 2024.

Festiwal Wilno w Gdańsku/Vilnius Gdanske to znakomita okazja, by poczuć atmosferę litewskiej stolicy w sercu Gdańska oraz zrozumieć unikalne więzi, jakie łączą oba miasta. Tegoroczna edycja obfituje w wydarzenia artystyczne, takie jak pokazy filmowe, koncerty i wystawy, a także spotkania literackie i prelekcje. Nie zabraknie również nieformalnych rozmów o kulturze Wilna, które dodatkowo wzbogacą ten wyjątkowy program.

- Tegoroczne Wilno w Gdańsku odbędzie się w pierwszy weekend października. Myślę, że to idealna okazja, by nowy rok akademicki rozpocząć także z kulturą litewską. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, a w programie tegorocznej edycji zaplanowaliśmy naprawdę bardzo dużo wydarzeń mogących zainteresować nasze środowisko uniwersyteckie.  Cały program ma charakter interdyscyplinarny wokół filmu, muzyki, literatury i sztuk wizualnych. Wspomnę tylko, że odbędą się pokazy filmowe współczesnego kina litewskiego. Będzie można m.in. obejrzeć film „Powoli” z 2023 roku  (reż. Marija Kavtaradze), który był litewskim kandydatem do Oscara i został wyróżniony na festiwalu w Sundance, a także porozmawiać z jego reżyserką - do udziału w festiwalu zachęca dyrektor artystyczny Wilna w Gdańsku dr Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji UG.

W sobotę wieczorem wystąpi wyjątkowy zespół Babadag. To polsko-litewska formacja postfolkowa działająca między Wilnem, Suwalszczyzną i Warszawą. Eksperymentuje z wątkami muzyki tradycyjnej, nadając im zaskakujące współczesne brzmienia. Odbędą się również spotkania ze współczesnymi twórcami litewskimi. Gościnią będzie m.in. Kotryna Zylė, pisarka, ilustratorka i graficzka, która osadza litewski folklor i mitologię w dzisiejszym świecie. Podczas tego spotkania po raz pierwszy zaprezentowane zostaną przetłumaczone specjalnie na potrzeby festiwalu fragmenty twórczości tej pisarki w języku polskim.

Warto też podkreślić punkty programu związane z Uniwersytetem Gdańskim. - Bardzo się cieszę, że wśród naszych festiwalowych gości jest w tym roku prof. Małgorzata Czermińska, literaturoznawczyni, niezwykle ceniona badaczka zjawiska autobiografizmu i autorka wpływowej teorii pisarstwa osobistego. Całe życie zawodowe związana z Uniwersytetem Gdańskim, przez prawie 50 lat kształciła młodych naukowców. Profesor Czermińska opowie o związkach Czesława Miłosza z Gdańskiem i różnych miejscach autobiograficznych w jego twórczości. To spotkanie zaplanowaliśmy w niedzielę o godz. 13.00 w Instytucie Kultury Miejskiej - mówi dr Tomasz Snarski. - Sądzę, że wśród studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego niemało też jest poetów i miłośników poezji. W tym roku podczas Wilna w Gdańsku będzie można spróbować własnych sił w twórczości poetyckiej, gdyż w niedzielę odbędą się warsztaty poetyckie pt. „Poezja znad Neris i Motławy”, podczas których każdy będzie mógł napisać wiersz o Wilnie i gdańsko-wileńskich tożsamościach. Warsztaty te poprowadzą poetki i poeci zrzeszeni w Gdańskim Klubie Poetów - dodaje.

Wyjątkową atrakcją dla miłośników historii i fotografii może być wystawa plenerowa zdjęć ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku pt. „Światłoczułe Wilno”. Wileńskie fotografie przywędrowały do Gdańska wraz z twórcami i ich rodzinami tuż po II wojnie światowej, podczas przymusowych migracji. Prezentowane na wystawie prace autorstwa m.in. Jana Bułhaka, Bolesławy Zdanowskiej czy Jana Misiewicza przedstawiają ważne dla wilnian przestrzenie: pejzaże miejskie i podmiejskie, zwyczaje i życie codzienne. Niektóre fotografie stworzono w malowniczej estetyce piktorialnej. Wszystkie przypominają o związkach Wilna i Gdańska.

Wydarzenie ma na celu w sposób symboliczny zbliżyć Gdańsk i Wilno, Polskę i Litwę, tworząc przestrzeń przyjaźni i współpracy między kulturami. Każda edycja Wilna w Gdańsku to niepowtarzalne doświadczenie wspólnoty i dialogu.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Miasto Wilno oraz Gdański Archipelag Kultury (GAK).

Dyrektor artystyczny: dr Tomasz Snarski.

Projekt realizowany i współfinansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz funduszu odbudowy Unii Europejskiej Next Generation EU.

Patronaty honorowe: Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku Józef Poltrok

Partnerzy: Vilniaus Kultūros Centras, Užupio Meno Inkubatorius, Lietuvos Kultūros Institutas, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Pomorski Oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Gdański Klub Poetów, kwartalnik „Znad Willi” oraz Instytut Kultury Miejskiej.

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu: https://gak.gda.pl/wilno-w-gdansku-2024-vilnius-gdanske-2024/

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy