W piątek swoje drzwi otworzyło Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

1

Artefakty związane z historią Uniwersytetu Gdańskiego, przykłady dawnej aparatury badawczej, fotografie i osobiste pamiątki naukowców, studentów, pracowników i wybitnych osobistości związanych z uczelnią, dokumentacja działalności opozycyjnej w okresie PRL - to wszystko można zobaczyć w ramach wystawy stałej w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Muzeum mieści się w zabytkowym Domu Opatów przy ul. Bielańskiej w Gdańsku.

Uroczyste otwarcie Muzeum UG odbyło się w piątek, 11 października br., o godz. 14:00. Podczas uroczystości otwarta zostanie wystawa stała. Tego dnia otwarta zostanie również wystawa czasowa Obiektyw na UG, która jest pokłosiem konkursu fotograficznego dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Poznamy autorów najlepszych zdjęć konkursowych, którym władze Uczelni i Muzeum wręczą nagrody.

- Jednym z głównych założeń wystawy jest przedstawienie rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego przez pryzmat indywidualnych losów bohaterów oraz ich sukcesów w życiu naukowym i społecznym. Dzięki temu możemy poznać sylwetkę pierwszego rektora uczelni oraz pierwszego absolwenta. Poznamy także pierwszego fotografa pracującego na uczelni, któremu częściowo zawdzięczamy wizualne uwiecznienie wspomnień - mówi Dyrektorka MUG Marta Szaszkiewicz.

Wystawa stała podzielona została na pięć części:

  • Związki Uniwersytetu z morzem;
  • Muzeum uniwersyteckie jako zjawisko;
  • Dwie poprzedniczki Uniwersytetu Gdańskiego - WSE oraz WSP;
  • Strajki studenckie i działalność opozycyjna;;
  • Kultura uniwersytecka i życie studenckie.

Eksponaty znajdujące się na wystawie zostały pozyskane na różne sposoby: - Opublikowaliśmy ogłoszenie zachęcające osoby posiadające pamiątki lub materiały multimedialne związane z UG do podzielenia się nimi. Kontaktowaliśmy się ze wszystkimi osobami, które odpowiedziały na nasz apel. Jeśli materiały nie odpowiadały wymogom wystawy, były przekazywane do Biblioteki UG lub uniwersyteckiego Archiwum, gdzie mogły być uznane za wartościowe pamiątki. Czasami to my jako muzeum szukaliśmy konkretnych przedmiotów i na tej podstawie kontaktowaliśmy się z poszczególnymi osobami - tłumaczy Marta Szaszkiewicz.

Jedna z części wystawy skierowana jest bezpośrednio do odwiedzających, którzy w jakiś sposób związani są z UG. Pokazuje, że Uniwersytet to nie tylko miejsce pracy i nauki, ale także szeroko rozwinięta oferta kulturalna i sportowa. Pracownicy MUG zachęcają do kontaktu wszystkich odwiedzających, którzy rozpoznają siebie na zdjęciach. Każdy, kto chciałby podzielić się swoją historią lub skomentować wystawę, może to zrobić na specjalnych kartkach, które kiedyś służyły jako biblioteczne karty katalogowe.

W sobotę 12 października wystawa była po raz pierwszy dostępna dla wszystkich zwiedzających.  Zespół Muzeum  opowiadał o eksponatach, kluczowych wątkach uczelnianej historii, a także kulisach powstania samej wystawy. Oprowadzanie będzie odbywało się w grupach kilkuosobowych, o każdej pełnej godzinie - ostatnia grupa o godz. 16:00. Więcej informacji na Facebooku Muzeum.

Wystawa od 14 października dostępna jest w stałych porach: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 12:00-18:00.

 

Więcej informacji na stronie https://muzeum.ug.edu.pl/

Emma Roncsek; oprac. Zespół Prasowy UG