„Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego państwa” – wykład z okazji 18-lecia CBA

fot. Sebastian Jętczak/Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej

Centralne Biuro Antykorupcyjne w ramach obchodów 18-lecia powołania przygotowało dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz studentów pierwszego roku cykl 18 wykładów pn. „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego państwa”. Jedno ze spotkań odbyło się w Uniwersytecie Gdańskim na mocy podpisanego listu intencyjnego, dzięki któremu obie instytucje realizują projekty edukacyjne, służące budowaniu świadomości na temat zjawiska korupcji oraz kształtowaniu postaw etycznych i obywatelskich.

Tematem przewodnim spotkania była praca z informacją. Uczniowie i studenci mieli okazję usłyszeć, na czym polega przyjęcie i wstępna kwalifikacja informacji, jakimi kanałami wpływają one do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jak pracuje analityk kryminalny, na czym polega analiza bilingów i danych finansowych, czym są czynności operacyjno-rozpoznawcze i procesowe oraz dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne w działaniach służb.

Zgromadzonych powitał Dyrektor Centrum Kursów i Szkoleń UG dr Piotr Zieliński: - Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym jest dla nas bardzo ważna. To dla nas, jako uczelni, bardzo duże wyróżnienie z uwagi na to, że wartości, które przyświecają funkcjonowaniu tego biura, jak i wartości Uniwersytetu Gdańskiego, są zbieżne. Dbamy o uczciwość, dbamy o sprawiedliwość, chcemy nauczać w duchu patriotyzmu. Bardzo się cieszę, że ta aula została tak licznie wypełniona.

Uczestnicy wykładu mieli możliwość zobaczyć symulację zatrzymania podejrzanej osoby, a funkcjonariusze CBA opowiedzieli, jak wygląda praca w poszczególnych pionach: od pionu analitycznego, śledczego, operacyjnego czy informatycznego aż po pion realizacji. Uczniowie i studenci dowiedzieli się również, jakimi kanałami należy zgłaszać przypadki korupcji. Na fikcyjnym przykładzie, krok po kroku została przedstawiona analiza przypadku dotycząca śledztwa w sprawie korupcji na szczeblu władz państwowych.

Młodzież dowiedziała się również, czym jest tarcza antykorupcyjna i jak wygląda badanie poligraficzne oraz analiza kryminalna, strategiczna i wywiadowcza. Na zakończenie uczniowie i studenci mieli możliwość zadawania pytań dotyczących służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Spotkanie w Uniwersytecie Gdańskim było jednym z 18 wykładów przygotowanych przez CBA, odbywających się na uczelniach wyższych w całej Polsce. Zostało zorganizowane we współpracy z Centrum Kursów i Szkoleń UG.

fot. Sebastian Jętczak/Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej
oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP