Spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz i Danielem Tubylewiczem

Plakat wydarzenia

Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią być sami - zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Tubylewicz i fotografem Danielem Tubylewiczem, które odbędzie się online, w czwartek, 25 lutego 2021 r. o godz. 18.00.   

Spotkanie, którego partnerem jest Wydawnictwo Wielka Litera poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Transmisja odbędzie się na stronie.

“Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” to przede wszystkim opowieść o niezwykłych ludziach i ich myśleniu o samotności, to rozmowy, reportaże i eseje. Ale jest to także książka o podróży przez Szwecję w poszukiwaniu krajobrazów samotności – miejsc, gdzie można rozkoszować się byciem “osobno” i w ciszy. Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja.

W „Samotny jak Szwed?” jest miejsce dla samotności Pippi Långstrump i poety-noblisty, któremu nagle zabrakło słów. Wśród rozmówców Tubylewicz znaleźli się między innymi szwedzki profesor opieki paliatywnej Peter Strang, który zajmuje się tematem samotności egzystencjalnej swoich pacjentów, Vincent Severski, który wie wszystko o samotności szpiega i ceni szwedzki dystans, pisarka Therese Bohman opowiadająca o samotności małżeńskiej i o tym, jak samotni bywają ludzie, którzy pną się po drabinie społecznej, a także psychoterapeutka, Ewa Heller Ekblad, niegdyś ukrywana w getcie warszawskim wnuczka legendarnej Anny Braude Heller. Są też nauczyciel medytacji, reżyser i wiele innych, bardzo świadomych swojej samotności osób.

Poetyckim i pięknym wizualnie uzupełnieniem tej historii są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza z tak malowniczych miejsc jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän.

„Samotny jak Szwed?” to wnikliwa historia o tym, że jednym z podstawowych ludzkich dylematów jest nasza ambiwalencja względem stanu samotności. „Chcę być sam i nie chcę być sam, więc jestem?” Czy to nowa definicja człowieczeństwa?

Katarzyna Tubylewicz

Pisarka, kulturoznawczymi i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS oraz reportaż ”Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa, za ten przekład została nominowana do nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka powieści „Bardzo zimna wiosna” „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”, “Ostatnia powieść Marcela”. Jej reporterskie książki to kultowi dziś “Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” i „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”.. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa “Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. 

Zespół Prasowy UG