Katedra Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG otrzymała wyjątkowe urządzenie - robota samplującego, zaprojektowanego i zbudowanego przez grupę studentów z Zakładu Mechatroniki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej przy współpracy z pracownikami Wydziału Chemii UG. Robot pozwoli zautomatyzować filtrowanie próbek fazy ciekłej i przygotowywanie ich do badań chromatograficznych. Zapraszamy do obejrzenia filmu z pokazu działania urządzenia!
Robot zbudowany na Wydziale Chemii nie będzie przeprowadzał analiz - będzie wykorzystywany do przygotowywania próbek do analizy elektrolitu w procesach fotokatalitycznych. Aby można było przechowywać próbki, konieczne jest ich wcześniejsze przefiltrowanie - robot za pomocą strzykawki z igłą pobierze próbkę, przefiltruje ją przez mikrofiltr i umieści w probówce w zbiorniku magazynowym, który jest termostatowany (tzn. zapewniona jest w nim kontrola temperatury). Zapewnienie stabilności termicznej jest w tych badaniach niezwykle istotne - wykorzystanie robota pozwoli nie tylko zautomatyzować żmudny, odtwórczy proces, ale także wyeliminować potencjalny błąd ludzki, np. w pomiarze czasu, przez jaki próbki narażone były na niesprzyjające warunki termiczne.
- Robot pozwoli nam wyeliminować pewne powtarzalne procesy, które nie są może bardzo pracochłonne, ale są czasochłonne, ponieważ operator musi czekać kilka godzin, żeby wykonać powtarzalne pobieranie próbki - mówi kierowniczka Katedry Technologii Środowiska prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska. - Ten konkretny robot został tak zaprojektowany, by wspomóc nas w analizie elektrolitu w procesach fotokatalitycznych. Procesy te wykorzystujemy do degradacji zanieczyszczeń, które znajdują się w fazie wodnej, ale także do generowania wodoru czy fotokonwersji ditlenku węgla. Na tym etapie robot potrafi pobierać tylko próbki ciekłe, ale naszym kolejnym pomysłem jest współpraca w celu stworzenia robota, który będzie pobierał próbki gazowe.

Urządzenie zostało zaprojektowane, a następnie wykonane w ramach pracy dyplomowej przez trzech studentów kierunku Mechatronika na Politechnice Gdańskiej: Karola Radowskiego, Jakuba Łosińskiego i Jędrzeja Słomiaka.
- Najważniejszym wymogiem projektu było to, by urządzenie działało w sposób powtarzalny i niewymagający obecności człowieka. Dziś wystarczy urządzenie ustawić, by pracowało samodzielnie - mówią twórcy robota. Ciekawostką jest fakt, że niektóre elementy stanowiska badawczego zostały wykonane techniką druku 3D - gdyby uległy zniszczeniu, można ponownie je wydrukować na podstawie stworzonych przez studentów modeli.
- Panowie wykonali kawał świetnej roboty - powiedział dr inż. Michał Mazur z Zakładu Mechatroniki PG, opiekun pracy dyplomowej. - Zaprojektowali samodzielnie stanowisko przy wsparciu Katedry Technologii Środowiska - włożyli w to bardzo dużo pracy i pasji. Na wstępnych etapach odwiedzali laboratorium, obserwowali pracę naukowców, a następnie przekładali czynności wykonywane przez operatorów na poszczególne ruchy, które może wykonać robot.
- Wykonany przez studentów projekt był kompleksowy i wymagający wiedzy i umiejętności w wielu obszarów mechatroniki, a także, co niezwykle istotne, wymagał uwzględnienia bardzo konkretnych wymagań pracowników Katedry Technologii Środowiska Uniwersytetu Gdańskiego - dodał dr hab. inż. Marek Galewski, prof. PG, kierownik Zakładu Mechatroniki. - Studenci wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, dużo się nauczyli i, ostatecznie, odnieśli sukces.
Dla trzech dyplomantów nie był to pierwszy wspólny projekt - wcześniej pracowali razem w ramach działalności w kole naukowym. Wszyscy podkreślali wartość współpracy i podziału zadań, co umożliwiło im szybszą i efektywniejszą realizację projektu. Opiekunowie naukowi oraz naukowcy z Wydziału Chemii UG zwracali uwagę na profesjonalizm i zaangażowanie studentów Politechniki Gdańskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia również na stronie Politechniki Gdańskiej: Studenci WIMiO wspierają badania chemiczne na UG. Stworzyli innowacyjnego robota | WIMiO - Politechnika Gdańska.