fbpx Filologia germańska - stacjonarne I stopnia | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Filologia germańska - stacjonarne I stopnia

Filologia germańska

stacjonarneI stopnia
Zdjęcie Filologia germańska
Rok akademicki: 2020/2021

Wydział Filologiczny

Kierunek objęty "PROgramem Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (ProUG)"

Filologia germańska to szansa na profesjonalne opanowanie języka niemieckiego – na studiach pierwszego stopnia na poziomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Studia umożliwiają również pogłębienie znajomości języka angielskiego, poznanie literatury, historii i kultury krajów niemieckojęzycznych, a także problematyki polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Przygotowują do nauczania języka niemieckiego i angielskiego (specjalność nauczycielska) oraz wyposażają w kompetencje tłumacza (specjalność translatoryczna) czy umiejętność komunikacji w międzynarodowych korporacjach (specjalność biznesowo-gospodarcza). Wykłady, ćwiczenia i warsztaty prowadzone są przez wybitnych naukowców z kraju i z zagranicy, teoretyków i doświadczonych praktyków z danej dziedziny. Zajęcia odbywają się w nowocześnie wyposażonych salach, laboratoriach językowych i tłumaczeniowych. Pozwala to na wykształcenie specjalistów z wysoką znajomością języka niemieckiego, którzy są obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy. Wiedza i umiejętności pogłębiane są podczas praktyk nauczycielskich, tłumaczeniowych lub biznesowo-gospodarczych w korporacjach, podczas warsztatów prowadzonych przez nasze firmy partnerskie z sektora usług biznesowych, na wykładach gościnnych, spotkaniach autorskich, w kołach naukowych, niemieckojęzycznym teatrze studenckim. Oferowana jest bogata oferta stypendiów zagranicznych w ramach programu Erasmus+, m.in. w Kolonii, Lipsku, Siegen, Getyndze, Augsburgu i Zittau/Görlitz, a od 2020 roku także w ramach partnerstwa międzyinstytutowego DAAD z Uniwersytetem w Düsseldorfie.

Nasi absolwenci z powodzeniem znajdują zatrudnienie w korporacjach, jednostkach samorządowych, mediach i wydawnictwach, biurach tłumaczeń, firmach zatrudniających tłumaczy w trybie in-house, turystyce, organizacjach polsko-niemieckich, a także w strukturach Unii Europejskiej. Ponieważ Trójmiasto jest dużym ośrodkiem sektora usług biznesowych (BPO i SSC), studenci i absolwenci filologii germańskiej są obecnie rozchwytywani przez firmy zajmujące się m.in. obsługą klienta i księgowością korporacyjną. Dotyczy to również absolwentów specjalności nauczycielskiej, którzy znajdują pracę w systemie oświaty, ale są także chętnie zatrudniani w korporacjach ze względu na wysoki poziom opanowania tzw. kompetencji miękkich, które gwarantuje program kształcenia nauczycieli. Ponadto absolwenci specjalności nauczycielskiej po ukończeniu 5 lat studiów na kierunku filologia germańska mają uprawnienia do nauczania języka niemieckiego we wszystkich typach szkół publicznych i prywatnych, szkołach językowych i dwujęzycznych, kursach dla pracowników firm oraz języka angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych. Niemcy to jeden z najbardziej chłonnych rynków, największy inwestor na rynku polskim i najczęstszy partner biznesowy polskich podmiotów gospodarczych, dlatego studia filologii germańskiej stwarzają szerokie możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy.

Kryteria kwalifikacyjne 5)

konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4)

przedmiot

mnożnik przedmiotu

język niemiecki

0,6

język polski

0,2

jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, WOS, matematyka, urzędowy język UE z wyjątkiem języka polskiego i języka niemieckiego, język rosyjski, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznych, język regionalny, język mniejszości narodowych

0,2

1. Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot.
  2. Wynik egzaminu mnoży się przez mnożnik przedmiotu. Wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym mnoży się przez mnożnik przedmiotu oraz dodatkowo przez współczynnik 1,5.
  3. § 9 Uchwały Senatu określa szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów z maturą międzynarodową IB (ust. 1 i 2), maturą europejską EB (ust. 3), kandydatów z egzaminem z języka obcego na poziomie dwujęzycznym (ust. 4) oraz z nową maturą 2002 (ust. 5).
  4. Szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów ze starą maturą - określa § 10 Uchwały Senatu.
  5. Oczekiwany poziom znajomości języka niemieckiego to poziom B1 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego.

Rekrutacja podstawowa

liczba miejsc ogółem: 75

Terminy rekrutacji

Rekrutacja podstawowa