Międzynarodowe stosunki gospodarcze - stacjonarne I stopnia | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Międzynarodowe stosunki gospodarcze

stacjonarneI stopnia
Zdjęcie Międzynarodowe stosunki gospodarcze
Rok akademicki: 2019/2020

Wydział Ekonomiczny

Strona WWW Wydziału: http://www.ekonom.ug.edu.pl

Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze to nowoczesny i unikatowy kierunek studiów, który jest dostępny na nielicznych uczelniach w Polsce. Interdyscyplinarny program studiów łączy przedmioty z dziedziny ekonomii, finansów oraz zarządzania. Celem kształcenia jest przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w biznesie międzynarodowym. W kształceniu nacisk kładzie się na międzynarodowy charakter oraz praktyczne podejście do omawianych zagadnień. W ramach kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, od dziesięciu lat działa prestiżowa specjalność – International Business z wykładowym językiem angielskim.

Rekrutacja na specjalność International Business jest prowadzona oddzielnie, już od pierwszego roku studiów.

Podejmując studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze masz możliwość:

• wyboru specjalności, która najlepiej odpowiada Twoim zainteresowaniom:
    • Finanse międzynarodowe i bankowość
    • Handel zagraniczny
    • Marketing międzynarodowy
    • Międzynarodowa ekonomia menedżerska
    • Międzynarodowy transport i handel morski
    • Projekty w biznesie międzynarodowym
    • International Business (specjalność anglojęzyczna z osobną rekrutacją)
  • nauki języków obcych w ramach lektoratów;
  • nauki języka angielskiego poprzez uczęszczanie na anglojęzyczne zajęcia w ramach przedmiotów do wyboru, np. Refinitiv Academy, Company management with the use of ERP system, International Human Resources Management, Negotiations in Business, Chinese for  beginners, E-logistics markets;
  • uczęszczania na zajęcia realizowane we współpracy z praktykami biznesu;
  • studiowania w ramach programu ERASMUS+, z którego co roku korzysta blisko 200 studentów naszego wydziału;
  • wyjazdu na studia do jednego z wielu krajów świata z którym nasz wydział ma podpisaną umowę dwustronną , np. USA, Chiny, Japonia, Korea, Rosja, Ukraina;
  • uzyskania międzynarodowego certyfikatu w laboratorium komputerowym Refinitiv  (wcześniej: Thomson Reuters Data Suite);
  • wykazania się aktywnością na rzecz środowiska akademickiego, działając w licznych organizacjach studenckich, kołach naukowych, AIESEC;
  • uczęszczania na zajęcia, które odbywają się w nowoczesnych aulach, salach dydaktycznych i laboratoriach komputerowych;
  • korzystania z baz danych i światowych publikacji, stref studenta, ogólnodostępnych stacji komputerowych, bezpłatnego Wi-Fi oraz systemu E-student, w którym załatwisz niemal wszystkie studenckie sprawy;
  • nauki przy wykorzystaniu specjalistycznych programów komputerowych wykorzystywanych w różnych branżach, np. SAP – logistyka, laboratorium OSTC – finanse, Statistica oraz SPSS – statystyczna analiza danych;
  • bezpłatnego korzystania z programów  Microsoft i IBM, np. Microsoft Office 365 (Word, Excel, Power Point, One Note), Windows 10, Windows 8.1, Project Professional, Access, SQL Server, SharePoint Server, Visual Studio, Visio czy IBM SPSS.

Studia na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze przygotowują do pracy w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach, w tym również instytucjach finansowych, działających zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Absolwent posiada szeroką wiedzę oraz umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne w międzynarodowym środowisku pracy. Absolwenci są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz do podjęcia pracy na stanowiskach administracyjnych, analitycznych oraz zarządczych, a w szczególności w przedsiębiorstwach zajmujących się:
  • handlem zagranicznym, eksportem lub importem,
  • marketingiem i wizerunkiem,
  • finansami jako makler giełdowy czy analityk finansowy,
  • bankowością,
  • controllingiem,
  • spedycją, logistyką i transportem.
Przykładowe stanowiska pracy: młodszy specjalista ds. importu, analityk finansowy, doradca ds. leasingu, specjalista ds. ryzyka i analiz kredytowych, spedytor, logistyk, doradca biznesowy, młodszy specjalista ds. marketingu, przedstawiciel handlowy, analityk rynku, pośrednik w obrocie nieruchomościami, młodszy agent ubezpieczeniowy.

Kryteria kwalifikacyjne

konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4)

przedmiot

mnożnik przedmiotu

język obcy

0,4

dwa przedmioty do wyboru spośród: historia, geografia, język polski, matematyka, informatyka, WOS

0,3

1. Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot.
  2. Wynik egzaminu mnoży się przez mnożnik przedmiotu. Wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym mnoży się przez mnożnik przedmiotu oraz dodatkowo przez współczynnik 1,5.
  3. § 5 Uchwały Senatu określa szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów z maturą międzynarodową IB (ust. 1 i 2), maturą europejską EB (ust. 3), kandydatów z egzaminem z języka obcego na poziomie dwujęzycznym (ust. 4) oraz z nową maturą 2002 (ust. 5).
  4. Szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów ze starą maturą - określa § 6 Uchwały Senatu.

Uwaga:

Rekrutacja prowadzona jest na kierunek. Wybór specjalności następuje na II roku studiów, na podstawie listy rankingowej średniej wszystkich ocen z I roku studiów.

Rekrutacja podstawowa

liczba miejsc ogółem: 300

Terminy rekrutacji

Rekrutacja podstawowa