Bezradność filozofa. Rozmowy o prof. Jerzym Limonie w Teatrze Szekspirowskim

Pragnieniem prof. Limona było, aby teatr był miejscem debat na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – podkreślają organizatorzy spotkania.

- Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia prof. Jerzego Limonaczytamy na stronie Teatru Szekspirowskiego. - Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota…

Rozmowa będzie na temat wizjonerskiego dzieła i twórczości profesora. - Chcemy, żeby była naszym pożegnaniem z nim, ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił.

O spojrzeniu Profesora na kulturę, jej problemy, a także o jego widzeniu współczesnego Szekspira i o zadaniach, które stoją przed kontynuatorami jego dzieła będą rozmawiać zaproszeni goście spotkaniu pt. Bezradność filozofa. Jerzy Limon. Prospero w ramach cyklu  Rozmów o współczesności z Szekspirem w tle. Udział w nim wezmą: Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, prof. dr hab. Stanisław Rosiek z Wydziału Filologicznego UG, pisarz, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz, reżyserka teatralna, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.

(…) Prospero – jestem o tym głęboko przekonany – to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót – fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył – pisze na stronie Teatru Szekspirowskiego Piotr Augustyniak, kurator cyklu Bezradność filozofa, w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach Przeglądu Politycznego.

Bezradność filozofa. Jerzy Limon. Prospero:

Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak
Reżyseria: Robert Florczak
Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
Choreografia: Joanna Czajkowska
Aktorzy: Anna Kociarz, Krzysztof Gordon
Tancerze: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Ewa Kliszewska, Jacek Krawczyk, Artur Grabarczyk, Krzysztof Baliński
Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
Produkcja: Melania Szymerowska

Transmisja na YouTube w piątek 23.04.2021 o godz. 19.00: https://www.youtube.com/watch?v=qvQw-FIfZ0g

 

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG